Web sayfamız sadece phpBB 3.0.x sürümlerine destek vermektedir. Konu açmadan, ileti yazmadan önce lütfen site kuralları sayfamıza göz atınız.

Smf den phpBB3'e Geçiş (Resimli Anlatım)

Forum kuralları
Makale ve yazılardan sonra sadece makale hataları, güncellemeler ile ilgili iletiler yazabilirsiniz, lütfen makale konusuyla ilgili soru sormayınız yardım istemeyiniz.

İsteyen herkes makale ekleyebilir, eklenen makaleler yetkili tarafından incelenip onaylanırsa yayına alınacaktır. Eklediğiniz makalelerde telif haklarına uymak zorunludur.

Sitedeki tüm yazı ve makaleler Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.5 lisansı ile korunmaktadır. Alıntı şartları sayfasını mutlaka okuyunuz.

Smf den phpBB3'e Geçiş (Resimli Anlatım)

İleti r00t 27 Nis 2009 11:47

Selamlar güzel bir anlatım buldum :

Bu konuda smfnin 1.1.8 sürümünden phpBB 3.0.4 e (phpBB nin son sürümü) geçişi anlatacağım. Bu anlatım sayesinde smfnin 1.1.x sürümlerinin tamamından phpBB3 e geçiş yapılabilir.

Sorunsuz geçmeniz halinde üyeler, konular, mesajlar, forum kategori ve bölümleri vs. eksiksiz phpBB3e geçecektir.

Dönüştürme işlemini localhostta yapmanız şarttır, servera fazla yük bindirdiği için türlü hatalar alırsınız.

phpBB 3.0.4 sürümünü buradan indirebilirsiniz.
Smf 1.1.8 sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Converteri yani dönüştürücüyü ise buradan indirebilirsiniz.

Öncelikle mevcut smf forumunuzun yedeğini alın. Ardından localhostta smf 1.1.8 sürümünü kurun. Daha önce aldığınız yedeği localhostta kurduğunuz smfye yükleyin.

Ardından dönüştürücü dosyalarını phpBB3 klasörünün içine atıyoruz. Dönüştürücüyü phpBB3 e ekledikten sonra phpBB3 forumumuzu kuruyoruz.

Kurulumda son aşamaya geldiğimizde Giriş demiyoruz. Dönüştür’e tıklayıp dönüştürme işlemine geçiyoruz.

Resim

Dönüştürme sayfasında alttaki resimdede görüldüğü gibi daha önce phpBBye eklediğimiz dönüştürücümüzü göreceğiz. Smf ile ilgili dönüştürücünün yanındaki dönüştür butonuna tıklayıp dönüştürme işlemine başlıyoruz.

Resim

Sonraki sayfada sizden localhosta kurduğunuz smf forumun bilgilerini girmenizi isteyecek. Bilgileri girdikten sonra dönüşüme başla deyin ve dönüştürme işlemine başlayın.

Resim

Bir sonraki aşamada alttaki resimde olduğu gibi girdiğiniz bilgilerin doğru olduğuna dair bir mesaj göreceksiniz. Bu aşamada sorun yaşarsanız girdiğiniz bilgileri kontrol edin. Alttaki butona tıklayıp dönüştürme işlemine devam edin.

Resim

Sonraki aşamalarda dönüştürme bitene kadar devam et diyorsunuz. Dönüştürme bittiğinde dönüştürme bittiğini belirten mesajla karşılaşacaksınız.

Dönüştürme işlemi bittikten sonra install klasörünü silin. Smf forumumuzu phpBB3 e dönüştürdük, şimdi phpBB3 forumunuzun yedeğini alıp ftpye (mevcut smf forumunuzun yerine) kurduğunuz phpBB3 forumunuzun Store klasörüne yükleyin.

"phpBB yedek alma:

phpBB yönetim paneline gidin Bakım sekmesinden Yedekle deyin Tümünü seç dedikten sonra İndir deyin. "

Ardından phpBB yönetim panelinde Bakım sekmesine tıklayın ve Yeniden kur deyin. Ftpye attığınız yedeği seçip onar deyin.

Kaynak
En son r00t tarafından, 28 Nis 2009 15:25 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
r00t
genel yetkili
genel yetkili

HTML: Orta
CSS: Orta
PHP: Başlangıç
phpBB3: İyi
Sürüm: phpbb 3.0.7 PL-1

Re: Smf den phpBB3'e Geçiş (Resimli Anlatım)

İleti alfamet 12 Tem 2009 20:33

yedeği aldıkdan sonra localde bulununan phpbb3 klasörünü atacak mıyız yoksa sadece sql yetiyor mu
alfamet
kullanıcı
kullanıcı

İsim: Ali osman
CSS: Başlangıç
PHP: Orta
phpBB3: Orta
Sürüm: Phpbb 3.0

İleti r00t 15 Tem 2009 20:38

Sadece yedeği almanız yeterli olur. Aldığınız yedeği ftpyr kurduğunuz phpBB'ye yükleyeceğiniz için localdeki phpBB ile işiniz kalmıyor.
r00t
genel yetkili
genel yetkili

İleti dasda46 26 Nis 2010 11:24

Herşeyi dönüştürdüm fakat Türkçe karakterler "??" gibi karakterler olarak değişti. Büyük i harfi yada küçük ı geçen heryer "??". Biryerden charset ayarlmam lazım sanırım ? Ama nereden ?
dasda46
kullanıcı
kullanıcı

İsim: Gorkem
HTML: Çok iyi
CSS: İyi
PHP: Çok iyi
phpBB3: Orta
Sürüm: phpbb 3.0.7

İleti r00t 15 May 2010 23:30

Bazı dönüştürmelerde Türkçe karakter sorunu çıkarıyor, bazıları ise sorunsuz gerçekleşiyor. Hatanın kaynağını bilemiyorum, phpBB ile smf'nin dil kodlamalarından kaynaklanıyor olabilir. Dönüştürmeden önce aldığınız smf yedeğinde Türkçe karakterleri dönüştürmede sorun çıkarmayacak karakterler ile değiştirebilirsiniz, mesela ş harfini dönüştürmede sorun çıkarmayacak bir simge ile değiştirin. Dönüştürme sonunda bu simgeyi tekrar ş harfi ile değiştirebilirsiniz. Bu sağlıklı sonuç verir mi kesin bir şey söyleyemiyorum, denemedim.
r00t
genel yetkili
genel yetkili

Kurulum, güncelleme, taşıma, dönüştürme, yedekleme

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir