Web sayfamız sadece phpBB 3.0.x sürümlerine destek vermektedir. Konu açmadan, ileti yazmadan önce lütfen site kuralları sayfamıza göz atınız.

Smf 1.1.x'ten phpBB 3.0.4 e dönüştürme

Forum kuralları
Lütfen bu bölüm ve alt bölümlerde yardım isterken "yardım isteme şablonu" nu kullanınız.

Smf 1.1.x'ten phpBB 3.0.4 e dönüştürme

İleti r00t 23 Ekm 2009 19:44

Bu konuda smfnin 1.1.8 sürümünden phpBB 3.0.4 e (phpBB nin son sürümü) geçişi anlatacağım. Bu anlatım sayesinde smfnin 1.1.x sürümlerinin tamamından phpBB3 e geçiş yapılabilir.

Sorunsuz geçmeniz halinde üyeler, konular, mesajlar, forum kategori ve bölümleri vs. eksiksiz phpBB3e geçecektir.

Dönüştürme işlemini localhostta yapmanız şarttır, servera fazla yük bindirdiği için türlü hatalar alırsınız.

phpBB 3.0.4 sürümünü buradan indirebilirsiniz.
Smf 1.1.8 sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Converteri yani dönüştürücüyü ise buradan indirebilirsiniz.

Öncelikle mevcut smf forumunuzun yedeğini alın. Ardından localhostta smf 1.1.8 sürümünü kurun. Daha önce aldığınız yedeği localhostta kurduğunuz smfye yükleyin.

Ardından dönüştürücü dosyalarını phpBB3 klasörünün içine atıyoruz. Dönüştürücüyü phpBB3 e ekledikten sonra phpBB3 forumumuzu kuruyoruz.

Kurulumda son aşamaya geldiğimizde Giriş demiyoruz. Dönüştür’e tıklayıp dönüştürme işlemine geçiyoruz.

Resim

Dönüştürme sayfasında alttaki resimdede görüldüğü gibi daha önce phpBBye eklediğimiz dönüştürücümüzü göreceğiz. Smf ile ilgili dönüştürücünün yanındaki dönüştür butonuna tıklayıp dönüştürme işlemine başlıyoruz.

Resim

Sonraki sayfada sizden localhosta kurduğunuz smf forumun bilgilerini girmenizi isteyecek. Bilgileri girdikten sonra dönüşüme başla deyin ve dönüştürme işlemine başlayın.

Resim

Bir sonraki aşamada alttaki resimde olduğu gibi girdiğiniz bilgilerin doğru olduğuna dair bir mesaj göreceksiniz. Bu aşamada sorun yaşarsanız girdiğiniz bilgileri kontrol edin. Alttaki butona tıklayıp dönüştürme işlemine devam edin.

Resim

Sonraki aşamalarda dönüştürme bitene kadar devam et diyorsunuz. Dönüştürme bittiğinde dönüştürme bittiğini belirten mesajla karşılaşacaksınız.

Dönüştürme işlemi bittikten sonra install klasörünü silin. Smf forumumuzu phpBB3 e dönüştürdük, şimdi phpBB3 forumunuzun yedeğini alıp ftpye (mevcut smf forumunuzun yerine) kurduğunuz phpBB3 forumunuzun Store klasörüne yükleyin.

"phpBB yedek alma:

phpBB yönetim paneline gidin Bakım sekmesinden Yedekle deyin Tümünü seç dedikten sonra İndir deyin."

Ardından phpBB yönetim panelinde Bakım sekmesine tıklayın ve Yeniden kur deyin. Ftpye attığınız yedeği seçip onar deyin.

Anlatım bana aittir, farklı forum sitelerinde de yayınlanmıştır.
r00t
genel yetkili
genel yetkili

HTML: Orta
CSS: Orta
PHP: Başlangıç
phpBB3: İyi
Sürüm: phpbb 3.0.7 PL-1

Re: Smf 1.1.x'ten phpBB 3.0.4 e dönüştürme

İleti doctoralone 24 Ekm 2009 10:05

Anlatım sana ait fakat güncel değil sanırım :)
doctoralone
kullanıcı
kullanıcı

CSS: Başlangıç
phpBB3: Başlangıç
Sürüm: 3.0.8

Re: Smf 1.1.x'ten phpBB 3.0.4 e dönüştürme

İleti r00t 25 Ekm 2009 13:36

doctoralone yazdı:Anlatım sana ait fakat güncel değil sanırım :)

Anlatımdan daha sonraki versiyonlar için bir şey diyemiyorum, 3.0.5 e de muhtemelen sorunsuz geçiş yapılır. Denemediğim için fikir belirtmek istemiyorum. 3.0.4 pek eski bir sürüm de değil neticede. Veritabanını dönüştürdükten sonra phpBB güncellemesi yapmak zaten çocuk oyuncağı : )
r00t
genel yetkili
genel yetkili

CSS: Orta
phpBB3: İyi
Sürüm: phpbb 3.0.7 PL-1

Diğer pano türlerinden dönüşüm

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir