Web sayfamız sadece phpBB 3.0.x sürümlerine destek vermektedir. Konu açmadan, ileti yazmadan önce lütfen site kuralları sayfamıza göz atınız.

phpBB3 den phpBB2 ye Geçiş (Dönüş) ?

Forum kuralları
Lütfen bu bölüm ve alt bölümlerde yardım isterken "yardım isteme şablonu" nu kullanınız.

phpBB3 den phpBB2 ye Geçiş (Dönüş) ?

İleti NEFRiT 11 Ağu 2009 12:00

phpbb3 den bir önceki sürümü phpbb2 ye dönüş için herhangi bir converter çıkartıldımı, bunu duyan gören veya bulupta kullanan varmı acaba ?

phpBB2 desteği bittiği ancak bu konunun aynı zamanda phpBB3 le alakalı olduğu için phpBB3 desteği (sitesi) içine açtığımıda belirtmek isterim.
NEFRiT
kullanıcı
kullanıcı

Kullanıcı avatarı

İsim: EMRE
HTML: İyi
CSS: İyi
PHP: İyi
phpBB3: Başlangıç
Sürüm: phpBB2

Re: phpBB3 den phpBB2 ye Geçiş (Dönüş) ?

İleti ysl52 11 Ağu 2009 12:43

Böyle bir dönüştürücü yok, yapılması mantıklı değil.
Ama mutlaka geri dönmek istersen, dolambaçlı yollar izlemen gerek.
- phpBB3 => smf1.1 => phpBB2
- phpBB3 => vbulletin => phpBB2
gibi yolları olabilir, ama çok fazla kayıp olur, değmez.
ysl52
tercüme
tercüme

Kullanıcı avatarı

HTML: Başlangıç
CSS: Başlangıç
PHP: Orta
phpBB3: Orta
Sürüm: phpBB 3.0.7-PL1

İleti NEFRiT 11 Ağu 2009 16:56

Evet sahiden de bu yöntemler çok mantıklı, bir anda benim aklıma gelmemişti. Daha doğrusu uyuduruk SMF yi kullanmadığım için VB de itici geldiği için son zamanlarda incelemedim phpbb3 ü bu sistemlere dömüştürme konusunu. Yannız bu smf ve vb scriptlerinin user_pass şifreme metodları sorun oluşturabilir.

smf1.1 in şifreme sitemi MD5 mi mi yoksa farklı mı yine aynı şekilde
vbulletin in şifreleme sistemi MD5 mi yada farklı mı ??

Yanlış hatırlamıyorsam VB nin şifrelemesi MD5 idi ama md5 i bir süzgeçten (şifreleme metodundan) daha geçiriyordu sanki smf de de bade64encıde metodu vardı, tabii yanlışta hatırlıyor olabilirim neyse daha deneyerek görecem anlaşılan hangisinde ne tür bir şifreleme kullanıldığını.

Gerçi converterları editleyerekde user şifreler aktarılırken herhangi bir işlemden geçip decode yada encode edilmesini engellerim, Fakat kafama şu durumda bişey takıldı.

phpBB3 ün kullanıcı şifreleme sistemi düz MD5 mi yoksa farklı bir motod mu, yada hem md5 leyip ardından da farklı bir işlemden geçiriliyormu ?
NEFRiT
kullanıcı
kullanıcı

Kullanıcı avatarı

İleti ysl52 11 Ağu 2009 17:08

phpBB3 sisteminden niçin phpBB2 ye geçmek istiyorsun? Avantajı nedir?
ysl52
tercüme
tercüme

Kullanıcı avatarı

İleti NEFRiT 11 Ağu 2009 17:24

ysl52 yazdı:phpBB3 sisteminden niçin phpBB2 ye geçmek istiyorsun? Avantajı nedir?

Aslında pek çok kişi phpBB 3 ün hızlı olduğunu söylüyor, bunlar benim için sadece kulaktan dolma laflar. Benim için phpBB2 nin phpBB3 den ve phpBB3 ünde phpBB 2 den bir üstünlüğü veya avantajı yok. phpBB3 ün ORACLE veri tabanı desteklemesi dışında, ancak phpBB2 için ORACLE DRIVER var aslında biraz araştırılırsa bulunur.

Şöyle bir test yaptım: 300 MB lık bir veri tabanını bu veri tabnı içindeki ;
Toplam mesaj sayısı: 428.220
Toplam Üye sayısı: 35.001

Bu veri tabanını ilk önce phpBB2 de denedim bir sorun yoktu sonrada phpBB3 de test ettim phpBB3 ün daha hızlı olacağı düşüncesi ile (hani herkes öyle diyor ya) neyse sonuc olarak iki sistemde de aynı veri tabanını denedim ama iki sistem arası hız farkı sadece saliselerden ibaretti ve gözle görülür hiç bir hız farkıda oluşmamıştı.

Yanisi büyük boyutlu bir veri tabanında phpBB2 ile phpBB3 arası fark olmadı ama belki 1-2 GB lık bir veri tabanını phpBB3 + oracle veri tabanı seçilerek kullanılırsa çok büyük performans verir düşüncesindeyim.

Bu durumda da nefrit için henüz phpBB3 ün phpBB2 den tek farkı içinde pek çok eklenti ile gelmesi oldu. Elbette phpbb3 ün yapısının daha farklı olduğunu hatta belki phBB2 den daha güvenli olduğunu bende biliyorum ama phpBB3 için beni çeken pek bir şey yok ortada malesef.

300 MB lık veri tabanının phpbb2 üstünde nasıl çalıştığını görmek isteyenler için
Demo phpbb2 site: http://www.genclikortami.com/
NEFRiT
kullanıcı
kullanıcı

Kullanıcı avatarı

İleti ysl52 11 Ağu 2009 17:35

phpBB2 resmi desteği kalktı, bir güvenlik açığı olsa phpbb.com tarafından artık yama çıkarılmayacak; böyle bir durumda phpBB2 siteler tehlikeye düşebilir.
phpBB2 nin en önemli farkı desteklenme ömrü dolmuş bir pano yazılımı olması, eğer kendi başına ne yaptığını tam olarak bilmiyorsan, yeni bir phpBB2 sistemi kurmanın veya phpBB3'den geri dönmenin bir anlamı yok bana göre. Hız farkı ve veritabanı biraz büyümesinde UTF8 desteği etkisi olduğunu da bilmek gerek. UTF8'in büyük avantajlarından biri bana göre şöyle, veritabanı geri yüklerken bir kere dahi karakter sorunu yaşamadım.
ysl52
tercüme
tercüme

Kullanıcı avatarı

İleti NEFRiT 11 Ağu 2009 18:14

Destek ve güvenlik konusunda haklısın 2 kullanırsan destek yok ortada. Anack UTF 8 veri tabanını dahada büyütebilir çünki tek 1 türkçe karalterlerin UTF8 li şekli 1 karakterden daha fazla. Ben veri tabanında genellikle latin1_swedish_ci karşılaştırmasını kullanıyorum latin1_swedish_ci yi pek çok server desteklediği için sorun olmuyor.

Peki phpBB3 ün kullanıcı şifreleme sistemi düz MD5 mi yoksa farklı bir motod mu, yada hem md5 leyip ardından da farklı bir işlemden geçiriliyormu ?
NEFRiT
kullanıcı
kullanıcı

Kullanıcı avatarı

İleti ysl52 11 Ağu 2009 18:28

phpBB3 düz MD5 kullanmaz, ama phpbb_hash() adı verilen özel bir fonksiyon kullanır, MD5 üzerine salt yapılarak daha farklı değerler üretilir. phpBB2 bunu tanımaz, geri dönebilirsen tüm kullanıcıların yeniden parolamı unuttum seçeneği ile yeni paralo almak zorunda kalacak veya phpBB2 için phpbb3 hash() şifreleri tanıyacak özel kod yazacaksın.
ysl52
tercüme
tercüme

Kullanıcı avatarı

İleti NEFRiT 11 Ağu 2009 18:35

Bunu belirtmen sahiden çok iyi oldu ysl52, şimdi kodlamaya baktım ve dediğin fonksiyonu fonksiyon.php nin içnde buldum.

Kod: Tümünü seç
function phpbb_hash($password)
{
   $itoa64 = './0123456789ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyz';

$random_state = unique_id();
   $random = '';
   $count = 6;

if (($fh = @fopen('/dev/urandom', 'rb')))
   {
      $random = fread($fh, $count);
      fclose($fh);
   }

if (strlen($random) < $count)
   {
      $random = '';

for ($i = 0; $i < $count; $i += 16)
      {
         $random_state = md5(unique_id() . $random_state);
         $random .= pack('H*', md5($random_state));
      }
      $random = substr($random, 0, $count);
   }

$hash = _hash_crypt_private($password, _hash_gensalt_private($random, $itoa64), $itoa64);

if (strlen($hash) == 34)
   {
      return $hash;
   }

return md5($password);
}

Hatta bu fonksiyonla ilgisi bulunan;

Kod: Tümünü seç
function phpbb_check_hash($password, $hash)
{
   $itoa64 = './0123456789ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyz';
   if (strlen($hash) == 34)
   {
      return (_hash_crypt_private($password, $hash, $itoa64) === $hash) ? true : false;
   }

return (md5($password) === $hash) ? true : false;
}

fonksiyonuda var ve bunada baplantılı _hash_crypt_private fonksiyonu var şifreler şu an gördüğüm kadarı ile bu 3 fonksiyon içinde işleniyor, dönüyor...

buradan anladığım kadarı ile bu üretilen haş 34 haneye eşdeğer sanırım, oysa md5de hane sayısı 32, yanlışda sölüyor olabilirim ama sanırım önce HASH veriyor ardından da haşı MD5 liyor yada bunun tam tersini yapıyor, şu an için gözüme sanki geri çevrilemez gibi geldi ama yinede phpbb.com a bakıcam function phpbb_hash ın geri çevrimi varsa orada bişeyler yazılmıştır.
NEFRiT
kullanıcı
kullanıcı

Kullanıcı avatarı

İleti ysl52 11 Ağu 2009 20:36

http://www.cs278.org/tools/phpbb/hash.php
adresine bak, md5() ve phpbB_hash() farkını görürsün, md5 sürekli aynı sonucu verir, ama salt sayesinde phpbb_hash() farklı hash üretir.
ysl52
tercüme
tercüme

Kullanıcı avatarı

Sonraki

Diğer pano türlerinden dönüşüm

Kimler çevrimiçi