Web sayfamız sadece phpBB 3.0.x sürümlerine destek vermektedir. Konu açmadan, ileti yazmadan önce lütfen site kuralları sayfamıza göz atınız.

XHTML ve W3C [Validator]

Forum kuralları
Makale ve yazılardan sonra sadece makale hataları, güncellemeler ile ilgili iletiler yazabilirsiniz, lütfen makale konusuyla ilgili soru sormayınız yardım istemeyiniz.

İsteyen herkes makale ekleyebilir, eklenen makaleler yetkili tarafından incelenip onaylanırsa yayına alınacaktır. Eklediğiniz makalelerde telif haklarına uymak zorunludur.

Sitedeki tüm yazı ve makaleler Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.5 lisansı ile korunmaktadır. Alıntı şartları sayfasını mutlaka okuyunuz.

XHTML ve W3C [Validator]

İleti Akansu 12 Oca 2008 11:22

Giriş

Bu yazı XHTML hakkında ufak bir ayrıntıya dikkat çekmek için yazılmıştır.
Kodları yazarken XHTML kurallarına tamamen uygun davrandığını düşünen ancak sitesini XHTML Doğruluk Kontrolünden bir türlü geçiremeyen tasarımcı yada tasarımcı adaylarının işine yarayabilir...

W3C [Validator] Bir Bottur

Evet, aslında kodlarınız XHTML ye uygun olabilir ama http://validator.w3.org/ sitesinin bot olarak sitenizi denetlediğini gözden kaçırmış olabilirsiniz..

Bunun için tüm tema dosyalarımızdaki

Kod: Tümünü seç
<!-- IF S_IS_BOT -->
ve
<!-- IF not S_IS_BOT -->

kodlarıyla başlayan bölümlere dikkat etmemiz gerekiyor.
Sitemizin XHTML ile kazandığı erişilebilirlik özelliği tam olsa bile sonuçta bunu denetleyen olarak karşımızda bir BOT(W3C [Validator]) var ve onu buna inandırmalıyız..

Bir örnek meselenin anlaşılması için yeterli olacaktır sanıyorum:

<!-- IF not S_IS_BOT --><div align="center"><a href="{U_DELETE_COOKIES}"><strong>{L_DELETE_COOKIES}</strong></a><!-- ENDIF --></div>

Eğer kodumuz bu şekilde olursa robot </div> kapatmamızı anlamladıramayacak ve bunu hata olarak algılayacaktır.. Sadece bukadar olsa hiç bu yazıyı yazmama gerek olmayacaktı ama bir tane kapatma yanlış olunca zincirleme olarak onlarca açma yada kapatmanın yanlış oluğu yönünde uyarı alacağız...

Kodun doğru yazımı şudur:

<div align="center">
<!-- IF not S_IS_BOT --><a href="{U_DELETE_COOKIES}"><strong>{L_DELETE_COOKIES}</strong></a><!-- ENDIF --></div>

Dikkat ettiyseniz <!-- IF not S_IS_BOT --> 'le başlayan kısımda BOT'un gözlerini kapattık ve ><!-- ENDIF --> 'ten sonra tekrar açtık....Hata açıkca görüldüğü gibi BOT'un gözleri kapalıyken açtığımız bir işlemeyi , BOT'un gözlerini açtıktan sonra sonlandırmaktı...

Şuda doğru olacaktır:

<!-- IF not S_IS_BOT --><div align="center"><a href="{U_DELETE_COOKIES}"><strong>{L_DELETE_COOKIES}</strong></a></div><!-- ENDIF -->

Basit bir ayrıntıydı ama XHTML'den onay almayı önemseyenlerin işine yarayabileceğini düşünüyorum.

Son Not: Örnek Kodlar esas noktanın gözden kaçırılmaması için uzatılmamıştır. Tek başlarına kullanıldıklarında yazıya uygun sonuç çıkmayacaktır..
Akansu
kullanıcı
kullanıcı

Kullanıcı avatarı

İsim: Akansu
HTML: Orta
CSS: Orta
PHP: Başlangıç
phpBB3: Orta
Sürüm: phpBB3

Re: XHTML ve W3C [Validator]

İleti ALEXIS 12 Oca 2008 18:59

Çok tuhaf durumlar ortaya çıkabiliyor; "kodlara 50 defa bakıyorum bir hata bulamıyorum, ama w3c hata var demekte ısrar ediyor." işte bu cümleyle sık sık karşılaşıyoruz.

Bu gibi durumlarda çok ince bir ayrıntıyı atlıyoruz veya XHTML bilgimiz sandığımız kadar iyi değil.
ALEXIS
yönetici
yönetici

Kullanıcı avatarı

HTML: Çok iyi
CSS: İyi
PHP: İyi
phpBB3: Çok iyi
Sürüm: phpBB 3

İleti Akansu 21 Nis 2009 11:56

Bu mantığı XHTML'ye uygun olmayan ama illaki kullanmak istediğimiz bazı kodlar içinde kullanabiliriz.

Ne yaptığınızdan kesin olarak emin değilseniz ve çok gerekli olmakdıkça tavsiye etmem .

Örnek :

<!-- IF not S_IS_BOT -->
XHTML'ye uygun olmayan kodlar
<!-- ENDIF -->

Bu şekilde Passed Validation alırsıınz ama bilinçli kullanamk çok önemli sonra Arama Motorları ile SEO ile sorun yaşayabilirisiniz.

Bu mantığın kullanılması en çok FLASH olarak hazırlanan logo,menü vs. gibi envanterde işe yarayacaktır.
Akansu
kullanıcı
kullanıcı

Kullanıcı avatarı

İsim: Akansu
CSS: Orta
PHP: Başlangıç
phpBB3: Orta
Sürüm: phpBB3

İleti ALEXIS 21 Nis 2009 12:07

Ben gerekmedikçe S_IS_BOT kullanmama taraftarıyıf, malum aşırı kullanımda SEO için tehlikeli oluyor, bir nevi spam/blackhat olayına giriyor.

S_IS_BOT yerine kodların XHTML kullanımlarını bulun, son zamanlarda fazla SEO yapıyorum testi geçemeyen kodlarda mutlaka hata vardır. Javascriptler, flash nesnelerin, html kodları; hepsi XHTML ile %100 uyumlu olabiliyor.

Peki S_IS_BOT merde kullanılır? Mesela "üye listesi" bağlantısı var phpBB3 te, bir misafir veya bot bu bağlantıyı takip ettiğinde otorum açması istenir. Bir bot oturum açamayacağına göre, "üye listesi" bağlantısını botlardan tamamen gizlemek mantıklı bir kullanımdır. Benzer durumlarda, yetkisiz bir alana girdiğinde, bot "erişim yok" hatası alabilir, bu da istatistiklerimize yansır, gereksiz yer kaplayan hatalar...
ALEXIS
yönetici
yönetici

Kullanıcı avatarı

İleti CitLemBiK 21 Nis 2009 20:05

Akansu yazdı:Bu mantığı XHTML'ye uygun olmayan ama illaki kullanmak istediğimiz bazı kodlar içinde kullanabiliriz.

Ne yaptığınızdan kesin olarak emin değilseniz ve çok gerekli olmakdıkça tavsiye etmem .

Örnek :

<!-- IF not S_IS_BOT -->
XHTML'ye uygun olmayan kodlar
<!-- ENDIF -->

Bu şekilde Passed Validation alırsıınz ama bilinçli kullanamk çok önemli sonra Arama Motorları ile SEO ile sorun yaşayabilirisiniz.

Bu mantığın kullanılması en çok FLASH olarak hazırlanan logo,menü vs. gibi envanterde işe yarayacaktır.

Ben bunu daha önce nasil düsünemedim cok tesekkürler...
CitLemBiK
genel yetkili
genel yetkili

Kullanıcı avatarı

İsim: Isim Siz
CSS: Başlangıç
PHP: Orta
phpBB3: İyi
Sürüm: phpBB 3.0.6 (Branch)

İleti ALEXIS 22 Nis 2009 11:08

Düşünecek bir şey yok, hatalı kodlar yine orada olacak sadece validator botu okumayacak, yani sadece kendini kandıracaksın :mrgreen:
ALEXIS
yönetici
yönetici

Kullanıcı avatarı

İleti CitLemBiK 22 Nis 2009 17:02

Zaten topu topu cözemedigim üc hata var daha dogrusu cözülemeyen , bu yukardaki mantik ile kendimi kandirayim ben patron , VALID XHTML (Böyle yesilli falan) cok hosuma gidiyor... :mrgreen:
CitLemBiK
genel yetkili
genel yetkili

Kullanıcı avatarı

İsim: Isim Siz
CSS: Başlangıç
PHP: Orta
phpBB3: İyi
Sürüm: phpBB 3.0.6 (Branch)

Stil, tema ve grafik

Kimler çevrimiçi