Web sayfamız sadece phpBB 3.0.x sürümlerine destek vermektedir. Konu açmadan, ileti yazmadan önce lütfen site kuralları sayfamıza göz atınız.

Neden Forum Anasayfa değilde Pano anasayfası?

Neden Forum Anasayfa değilde Pano anasayfası?

İleti yaso_19 28 Nis 2007 22:12

Neden Forum Anasayfa değilde Pano anasayfası? tek bir başlığım yetti aslında, mesaj yazmama gerek yok sanırım...
ben bu pano kelimesine acaip sinir oluyorum, neden forum değilde pano acaba sorabilirmiyim? Sürekli dosyalarda panoyu aratıp forum kelimesi ile değiştirmekten gına geldi :) Hiç olmassa nedenini öğreniyim bari dedim :) Bence forum mantıklı, ama pano çok uzak geliyo...
yaso_19
kullanıcı
kullanıcı

Kullanıcı avatarı

İsim: Yasin
HTML: İyi
CSS: Orta
PHP: İyi
phpBB3: Orta
Sürüm: PhpBB3 Gold 3.0.4

Re: Neden Forum Anasayfa değilde Pano anasayfası?

İleti ALEXIS 29 Nis 2007 18:38

Ben uzun süre kafa yordum bunlar ile, neredeyse tüm dünya yanlış kullanıyor. phpbb bir bütün olarak adında da olduğu gibi "bulletin board" yani bir tahta, bir pano. Bu panonun, bu bütünün ilk bölümü kategoridir. Yani bir pano kategorilerden oluşur. Kategorilerin de bölümü var, onlarında adı forum, bir kategori forumlardan oluşur. BU forumların bir alt bölümü başlıklar/konulardır. Onların da altı mesaj mı ? Hayır mesaj değil, ileti.

Mesaj-ileti konusunda da kafa yordum. İngilizce dosyalarda iki farklı ifade var. "Message" ve "post" message, özel mesaj için kullanılıyor, post ise başlıklarda olan mesajlar için. Yani post = ileti, gönderi oluyor.
ALEXIS
yönetici
yönetici

Kullanıcı avatarı

HTML: Çok iyi
CSS: İyi
phpBB3: Çok iyi
Sürüm: phpBB 3

İleti MisKin 27 Eyl 2007 22:42

aslında bu konuyu Türkçe açısından da düşünürsek ben "pano" kullanılmasından yanayım
MisKin
kullanıcı
kullanıcı

İsim: Engin Özdemir
CSS: İyi
PHP: Başlangıç
Sürüm: phpBB 3.0.5

İleti limitsizim 27 Eyl 2007 23:58

Pano banada daha güzel geliyor ama herkez foruma alşıtıgı için bazen yanılmalara neden oluyor...
limitsizim
genel yetkili
genel yetkili

Kullanıcı avatarı

HTML: Başlangıç
CSS: Başlangıç
Sürüm: phpbb3

İleti Simuzer 28 Eyl 2007 01:09

Malesef yanlış kelimeler kullanıla kullanıla insanların diline yerleşmiş. Yeni bir kelimeyi öğretmek kolaydır ama var olan bir kelimeyi gerçek anlamda kullandırtmak oldukça zahmetlidir ve hatta imkansızdır...

Not: "herkez" değil "herkes". Bütün mesajlarda aynı, öğren artık :mrgreen:
Simuzer
kullanıcı
kullanıcı

Kullanıcı avatarı

Sürüm: 3.0.5

İleti limitsizim 28 Eyl 2007 02:07

Simuzer yazdı:Not: "herkez" değil "herkes". Bütün mesajlarda aynı, öğren artık :mrgreen:

Konuman istanbul agızıdır ama yazmama garantı vermiyorum tamam dikat edicem hatlarımızı düzeltmeliyizki gittikce iyi ve güzel Türkcemiz olsun... :D Hekes bu noktada üstüne düşeni yapmalı :D
limitsizim
genel yetkili
genel yetkili

Kullanıcı avatarı

HTML: Başlangıç
CSS: Başlangıç

İleti caliphra 02 Haz 2008 22:24

alexis yeterince acik yazmis aslinda, ama eklemek istedigim birkac sey var..

oncelikle; forum, basliklari bunyesinde barindan ve belli bir temasi olan tartisma platformu anlamina geliyor hemen hemen.. bir yerde okumadim, ama benim cikardigim anlam bu.. sadece web ustunde degil, 'normal'de de boyle.. universitelerin ogrenci forumlari olur; bu forumlarda da, o forumun temasina uyan belli basli konular tartisilir.. bu yuzden; forum yerine, pano demek daha iyi bir secim kanaatimce.. forum dedigimiz - aynen alexis'in de dedigi gibi - kategorilerin altinda, basliklarin ustunde yer alan bir yapi.. anlamina uygun bir yerde konumlandirilmis yani..

bu arada; phpbb3'te, tum kategoriler forum mantigiyla calisiyor; gerek izinler, gerekse diger altyapilar acisindan...
caliphra
kullanıcı
kullanıcı

CSS: Çok iyi
phpBB3: Çok iyi
Sürüm: phpBB 3.0.1

İleti gokce11 03 Haz 2008 20:34

peki arkadaslar değiştirmek mümkğnmü pano degilde onun yerine başka bişey yazmak mümkünmü acaba?
gokce11
kullanıcı
kullanıcı

phpBB3: Başlangıç

İleti muiketi 03 Haz 2008 21:22

language\tr\common.php
buradan değiştirebilirsiniz..
muiketi
yetkili
yetkili

Kullanıcı avatarı

Sürüm: phpBB 3.0.7 PL1