Web sayfamız sadece phpBB 3.0.x sürümlerine destek vermektedir. Konu açmadan, ileti yazmadan önce lütfen site kuralları sayfamıza göz atınız.

Körolsun forum kurallarının gözleri

Forum kuralları
Makale ve yazılardan sonra sadece makale hataları, güncellemeler ile ilgili iletiler yazabilirsiniz, lütfen makale konusuyla ilgili soru sormayınız yardım istemeyiniz.

İsteyen herkes makale ekleyebilir, eklenen makaleler yetkili tarafından incelenip onaylanırsa yayına alınacaktır. Eklediğiniz makalelerde telif haklarına uymak zorunludur.

Sitedeki tüm yazı ve makaleler Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.5 lisansı ile korunmaktadır. Alıntı şartları sayfasını mutlaka okuyunuz.

Körolsun forum kurallarının gözleri

İleti sabri ünal 12 Tem 2007 21:45

Evet, bir hakikat olarak söylemek gerekirse kahroslun forum kurallarının gözleri... çünkü kurallar her zaman insanı yorar...

fakat forum sistemi denen şey içinde kuralları çiğnemek genel adet olmuş olsa bile bunu özellikle bir edebiyat sitesinde yapmamamız gerekiyor... bunu forum'a karşı yaptık ve sayfalar dolduran forum kurallarını çiğnedik :) gözümüz gönlümüş hoş olsun... lakin edebiyat ve imlanın önemini kavramamız gerekiyor...

bu site özgür bir site, bu sitenin bir yazarı olarak da ben genelde bütün yazılarımı küçük harf yazarak, arapçadan gelen geleneğimize tabi olurum. bildiğiniz gibi arap alfabesinde büyük-küçük harf ayrımı yoktur...

konumuz olan şey ise yazılarımızın türk dili imlası açısından durumu...

bunu aydınlatmak için şu kadarcık bir kuralı bilmek bile çok şey ifade edecektir:

a) Nokta (.) Virgül (,) Noktalı virgül (;) Soru işareti (?) Ünlem (!) Üç nokta (...) işaretlerinin kullanımı...

* Bu işaretler, kendinden önceki kelimeye bitişik yazılır
Doğru: Ben geldim. Sen de gel. Gelmezsen, biz biliriz; siz ise neyi bilirsiniz? Ona karışmayız!

* Bu işaretler kendinden sonraki kelimeye bitişmez.
Yanlış: Ben geldim .Sen de gel .Gelmezsen ,biz biliriz ;siz ise neyi bilirsiniz ?Ona karışmayız!

* Bu işaretler ayrı ayrı yazılmazlar.
Yanlış: Ben geldim . Sen de gel . Gelmezsen , biz biliriz ; siz ise neyi bilirsiniz ? Ona karışmayız !

bütün forum kullanıcılarından (phpBB türkiye ekibi olarak) istediğimiz bukadarcık bir dil özelliğine dikkat etmeleridir...

Edilmezse neler oluyor:

* Aradığınızı site içinde bulumazsınız:
- Aradığınız kelime yanlış imla sebebiyle başka bir kelime olarak algılanmış olabilir.
- Yanlış imla sebebiyle aradığınız kelime hiç index'lenmemiş olabilir.

* Hazınızın okunurluluğu düşer:
- İnsanlar okurken imlaları bilinçli olarak arama gayretinde değillerdir. Bu işlem otonomlaşmış bir şekilde işlemektedir. Yanlış imla ise direk göze battığı için kişiler imla hatalarına takılmaktadırlar. Beyin bunları algılamakta ve onlar için ayrı bir önem vermektedir.

* Yazınızın metin değeri düşer:
- Amacına ulaşamamış bir dilekçe gibi vermek istediğiniz mesajınızı değil imla hatalarınızı karşı tarafa baskın bir şekilde belirtmiş olursunuz...

Bu kadarcık imla kurallarına dikkat etmeyi başardıysanız bir de şunlar dikkatinizi çekebilir

* Türkçe kaç harftir?

Türkçe Ç, Ğ, Ş, Ü, I, Ö gibi karakterleri barındıran ve latin alfabesine göre daha fazla harf içeren bir dildir... Ç harfi ile C harfi aynı olmadığı gibi Ğ (yumuşak g) harfi veya Ş, Ü, I, Ö harfleri de G, S, U, İ, Ö harfi değildir.

* Kelimeler arasında kaç boşluk bulunur!

İki kelime arasında tek boşluk bulunması türk diline değil bütün dillerde bulunan ortak bir özelliktir. Bu boşluğu arttırmak size d a h a f a z l a bir okunurluk sağlamaz... tam tersine okura işkence etmenize yardımcı olur...

* Noktalı virgül (;) ile Virgül (,) aynı işlevlere sahip değillerdir.

Dil kuralları açısından kişiyi en çok zorlayacak dil kuralı heralde noktalı virgül (;) ve onun kullanımından doğan zorluklardır... Nasıl kullanılırı öğrenebilirsiniz; fakat bu o kadar da kolay değildir. Ama bir o kadar da zor değildir; lakin öğrenmekte de yarar vardır. En iyisi siz nasıl kullanılmayacağını hatırlayın: Noktalı virgül (;) ile Virgül (,) aynı anlama gelmez.

* Açıklama cümleleri Noktalı virgül (;) ile başlamaz mıydı?

Evet, açıklama cümleleri noktalı virgül (;) ile başlamıyor. "Örnek; ali babanın kasabası" cümlesi hatalı bir kullanımdır. Doğrusu şöyle olabilir:
Örnek: Ali Baba'nın kasabası.

Ünlem (!) ne ifade eder!

Ünlem, vurgu için kullanılabilir.
Örnek: Ali babanın kasabası! Somuncu Baba'nın Ferrarisi!

Ünlem, asli hüviyeti olan ünlem ibareleri için kullanılabilir.
Örnek: Ey insanlar! Bugün burada bulunmamızın sebebi...

Ünlem, iş olsun diye kullanılabilir.
Örnek: Mehmet! Ali! ile! birlikte! mi? gitti! denin sen!!!!!!!!
Not: Sakın siz bu şekilde kullanmayın

* Soru işareti (?) nerde kullanılır veya nerde kullanılmaz?..

Örnek: Ali geldi mi?
Yanlış: Ali geldi mi? diye sormuştum sana?
Yanlış: Ali???????? de kim?????

* Üç nokta (...) kendinden önesine veya sonrasına başka bir noktalama işareti almaz...
tipik yanlışlar:
Yanlış örnekleri
Kim demiştin ?..
Kim demiştin !..
Kim demiştin ..?
Kim demiştin ..!
Kim demiştin ..:
Kim demiştin :..
Kim demiştin ;..
Kim demiştin ..;

SoNuÇ OlArAK ŞuNu SöYlEyE BiLiRiZ Ki, TüRkÇe AncAk böYle katttlEDilir!

/ Başta phpBB türkiye olmak üzere bütün forum sistemleri için geliştirilmeye başlanmış bir imla klavuzu denemesidir :) darılmayın sakın.
sabri ünal
kullanıcı
kullanıcı

Kullanıcı avatarı

İsim: sabri ünal
HTML: İyi
CSS: Başlangıç
PHP: Başlangıç
phpBB3: Başlangıç
Sürüm: phpbb3 CVS

Re: Körolsun forum kurallarının gözleri

İleti Simuzer 13 Tem 2007 21:44

Güzel ancak son kısma pek katılmıyorum.

Üç Nokta kullanımında yanlış örnek diye verilenlerden ilk ikisi doğru kullanımdır.

Üç nokta'nın (...) kullanımı ile ilgili olarak yapılan açıklamada zaten bunu göstermektedir.

Üç nokta (...) kendinden önesine veya sonrasına başka bir noktalama işareti almaz...

Öncesine ve sonrasına eklenmesi yanlış, birinci noktanın yerine ünlem veya soru işareti kullanımında sadece bu işaretler için doğru kullanımdır

Yani doğrusu ve yanlışı şu şekildedir.

Doğru Kullanım:
Kim demiş ?..
Kim demiş !..

Yanlış Kullanım:
Kim demiş ?...
Kim demiş !...

Bir de noktalı (;) virgül ile çift nokta (:) kullanımları sanki karışmış...
Simuzer
kullanıcı
kullanıcı

Kullanıcı avatarı

HTML: İyi
CSS: Orta
PHP: Başlangıç
phpBB3: Orta
Sürüm: 3.0.5

Diğer

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir