Web sayfamız sadece phpBB 3.0.x sürümlerine destek vermektedir. Konu açmadan, ileti yazmadan önce lütfen site kuralları sayfamıza göz atınız.

phpBB 3 Kurulumu

Forum kuralları
Makale ve yazılardan sonra sadece makale hataları, güncellemeler ile ilgili iletiler yazabilirsiniz, lütfen makale konusuyla ilgili soru sormayınız yardım istemeyiniz.

İsteyen herkes makale ekleyebilir, eklenen makaleler yetkili tarafından incelenip onaylanırsa yayına alınacaktır. Eklediğiniz makalelerde telif haklarına uymak zorunludur.

Sitedeki tüm yazı ve makaleler Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.5 lisansı ile korunmaktadır. Alıntı şartları sayfasını mutlaka okuyunuz.

phpBB 3 Kurulumu

İleti ALEXIS 03 Şub 2007 03:47

phpBB 3.0 Kurulumu 1.0.4


Başlamadan önce:

Windows işletim sistemi üzerinde apache + mysql + php (wamp) kullanıyorsanız, izin ayarları, CHMOD gibi kısımları sadece okuyup geçin.

Yine aynı şekilde, kendi bilgisayarınızda localhost olarak tabir ettiğimiz sistem ile çalışıyorsanız FTP atma gibi kısımlarda dosyaları direkt sunucu dizinine kopyalayın.


1. İhtiyacımız olan malzemeler
2. Dosyaları atmadan önce yapılacaklar
3. Veritabanı oluşturma
4. Dosyaları atma ve izinler
5. Kurulum aşamaları
6. Kurulum sonrası işlemler1. İhtiyacımız olan malzemeler

1.1. phpBB 3.0 Tam sürüm: http://www.phpbb.com/downloads.php adresinden en son phpBB3 sürümünü indirin.
1.2. Türkçe dil dosyaları: sitemizden, "phpBB Türkiye - phpBB3 Türkçe Dil Dosyası" nı indirin, dil dosyası Türkçe subsilver butonlarını da kapsar.

Resim

2. Dosyaları atmadan önce yapılacaklar

2.1. İndirdiğiniz phpBB-3.0.zip dosyasını açın. Bunun içindeki phpBB3/ dizinini kullanacağız.
2.2. İndirdiğiniz sıkıştırılmış Türkçe dil dosyalarını açın ve içinden çıkan tr/ klasörünü phpBB3/language/ içine kopyalayın. Bu sırada Türkçe kurum yapmak için en/ dizinini silebilirsiniz.
2.3. İndirdiğiniz sıkıştırılmış Türkçe subsilver butonlarını açın ve içindeki tr/ klasörünü styles/subSilver/imageset/ dizini içine atın.


3. Veritabanı oluşturma

3.1. cpanel kullanan sunucularda veritabanı oluşturma
3.2. plesk kullanan sunucularda veritabanı oluşturma
3.3. directadmin kullanan sunucularda veritabanı oluşturma
3.4. interworx kullanan sunucularda veritabanı oluşturma


4. Dosyaları atma ve izinler

* Eğer sunucunuz zip açmayı destekliyorsa phpBB3/ dizinini standart zip olarak sıkıştırıp, sunucunuzda açabilirsiniz. FTP ile dosya atmada hız kazanmış olursunuz.

4.1. phpBB3/ klasörünü sunucunuza gönderiniz.
4.2. Yazacağım dizinlerin izinlerini CHMOD 777 şekilde değiştiriniz:

cache/ -> önbellek dosyalarının yazılacağı dizin
files/ -> attachment özelliği ile mesajlara eklenecek dosyaların saklanacağı dizin)
store/ -> Yönetim panelinden alınacak veritabanlarının tutulacağı dizin
images/avatars/upload/ -> Gönderilen kullanıcı resimlerinin (avatar) depolanacağı dizin
config.php -> ayar dosyamız


Resim


5. Kurulum aşamaları

5.1. Dosyaları attığımız sunucu ve dizinden install/ dizinini çağırınız, örneğin phpBB3/ dizini olduğu gibi http://www.deneme.com sitemize attığımızı varsayarsak, şu şekilde bir adres yazarız: http://www.deneme.com/phpBB3/install/

5.2. Karşımıza ilk çıkan sayfadan, eğer kurulum sayfasının dili İngilizce ise, sağ üstteki açılır kutudan "Turkish [TR]" seçeneğini seçip butona tıklıyoruz. Kurulum sayfası Türkçe olacaktır. Bulunduğumuz sayfa TANIŞMA diye adlandırdığımız bilgi sayfasıdır; Tanışma, Lisans, Destek gibi alt kategorileri vardır ve bunlar bilgi amaçlıdır. Kuruluma herhangi bir etkileri yoktur.

5.3. TANIŞMA sayfasından derhal kurtuluyoruz, bunun için phpbb logosunun altındaki 2. sekme olan KURULUM sekmesine tıklıyoruz.

Resim

5.3. Kurulum sayfasında, sol tarafta alt alta yükleme aşamaları sıralanmış, toplam 8 aşama görünüyor. Bu aşamalara geçmeden önce kısaca sıralayayım.

* Tanışma
* İhtiyaçlar
* Veritabanı ayarları
* Yönetici detayları
* Ayar dosyası
* Gelişmiş ayarlar
* VT Tabloları Oluşturma
* Son aşama

Aşamaları biraz uzun tutup kategori halinde ayırmışlar, tek sayfaya sığıdırmak mümkündü bunları, neyse devam edelim.


5.3.1. Tanışma

Hoşgeldiniz sayfasıdır, yazan 3-5 cümleyi okuyor ve "Sonraki" butonuna basıyoruz.

Resim

5.3.2. İhtiyaçlar

Bu sayfada phpbb3 kurulumu için gereken bileşenler ve minimum olması gereken sürümleri listelenir. Bu sayfada bazı değerlerin karşısında bulunmadığını veya yeterli sürüm olmadığını belirten kırmızı "Mevcut Değil" şeklinde yazılar yer alabilir, bunun için teleşlanmamıza gerek yok, örneğin "DESTEKLENEN VERİTABANLARI" kısmında bazı veritabanlarının yanında "Mevcut Değil" yazar, bu sonraki kurulum aşamalarında o veritabanı türünü kullanamayacağımızı gösterir. Ayrıca açıklamayı okursak bu veritabanlarından sadece birinin mevcut olması yeterlidir.

Resim

Resim

"İSTEĞE BAĞLI MODÜLLER" bölümünde olmasa da olur ama olursa bazı ek özellikler kazanacağımızı belirten bir yazı buluyor.

Resim

"DOSYALAR VE KLASÖRLER" bölümünde dosya saklamak amacıyla kullanılacak 3 adet dizinin ismi yazıyor, bunlar CHMOD 777 olarak ayarladığımız dizinlerdi. Önceden yaptığımız CHMOD ayarları doğru ise, 3 dizin adının karşısında da "Mevcut, Yazılabilir" ifadesi yer alır. Mevcut ifadesi dizinin olup olmadığını kontrol eder. "Mevcut değil" yazarsa hemen FTP programımız ile o dizini oluşturup, izinlerini verebiliriz.

Resim

"İSTEĞE BAĞLI DOSYALAR VE KLASÖRLER" bölümünde ise isteğe bağlı dosya saklama alanları ve config.php yani ayar dosyasının izinleri kontrol edilir.

Resim

Sunucumuz istenilen minumum değerleri taşıyor ve dizinlerde de izin sorunları yoksa en alttaki "Kurulumu Başlat" butonuna tıklayabiliriz.

Resim

5.3.3. Veritabanı ayarları

Bu sayfa altında veritabanı ayarlarını yapacağız, bu alanlara yazacağımız bilgileri sunucumuzun bize verdiği panelden, phpMyadmin vb. gibi araçlar ile kurulum öncesinde oluşturmamız gerekiyor.

Doldurulacak alanların açıklamaları şöyle, bunaları kendi sunucunuza göre doldurunuz:

* Veritabanı türü - kullanılacak veritabanı türü.
* Veritabanı sunucu adı veya DSN - veritabanı sunucusu adresi (çoğu hostlar için localhost 'tur)
* Veritabanı sunucu portu - veritabanı sunucusunun portu, çoğu zaman doldurmaya gerek yoktur.
* Veritabanı adı - veritabanı adı (kurulumdan önce açmıştık).
* Veritabanı kullanıcı adı - veritabanına erişmek kullanılacak kullanıcı adı(kurulumdan önce belirlemiştik).
* Veritabanı parolası - veritabanına erişmek kullanılacak parola (kurulumdan önce belirlemiştik).
* Veritabanı tabloları için ön ek - veri tabanında açılacak tablolar için ön ektir, değiştirmeye gerek yoktur ancak sonraki zamanlarda çıkabilecek açıklara karşı değiştirmenizi öneriyorum.

Resim

Dolduruyoruz ve alttaki "Sonraki aşama" butonuna basıyoruz.

Yeni açılan sayfada veritabanı bağlantısı kontol edilir, eğer girdiğimiz değerlerin tümü doğru ise veritabanına ulaşılacak ve yeşil renk ile "Bağlantı sağlandı" yazacaktır.

Resim

Eğer girdiğiniz değerlerden herhangi biri yanlış ise bu sayfaya geçmek yerine veritabanı ayar sayfasını görecek, ancak bu defa en üstünde kırmızı renkler "Veritabanına bağlanılamadı" yazacaktır. Bu, veritabanı ile bağlantı kurulamadığı anlamına gelir. Girdiğiniz değerleri kontrol ediniz, bir hata olması muhtemeldir.

Bağlantının başarılı ve "Bağlantı sağlandı" yazısı geldiğini varsayıyor ve alttaki "Sonraki aşama" butonuna basıyoruz.


5.3.4. Yönetici detayları

Bu sayfadan panonun varsayılan dilini seçecek ve yönetici hesabımızı oluşturacağız, bu alanlar yöneticiye yani bize özel alanlardır ve unutmamak şartı ile istediğimiz gibi doldurabiliriz. Bu aşamadaki tüm alanları doldurmak zorundayız. Alanları incelersek:

* Varsayılan pano dili - Türkçe olması için listeden "Turkish [TR]" yi seçiyoruz.
* Yönetici Üye Adı - Yönetici hesabı için kullanıcı adı (alttaki uyarıda 3-20 karakter arası, yani en az 3, en çok 20 karakter uzunlukta bir kullanıcı adı yazmamız söyleniyor)
* Yönetici Parolası - Yönetici hesabımız için parola (alttaki uyarıda 6-30 karakter arası, yani en az 6, en çok 30 karakter uzunlukta bir parola yazmamız söyleniyor, güvenlik amacıyla hem sayı, hem rakamlardan oluşan parolaları tercih edin)
* Yönetici Parolasını Doğrula - Doğrulama amacıyla tekrar aynı yönetici parolasını yazınız
* İletişim e-posta adresi - İletişim e-posta adresi (bu adres pano tarafından gönderilen e-posta'larda da kullanılacaktır)
* İletişim e-posta adresini doğrula - Doğrulama amacıyla tekrar aynı iletişim e-posta adresini yazınız.

Resim

Dolduruyoruz ve alttaki "Sonraki aşama" butonuna basıyoruz.

Yeni bir sayfa ile ayarların başaralı olduğuna dağir "Testler başarılı" mesajı alıyoruz. Alanlardan birini doldurmadıysanız bu sayfa yerine önceki "Yönetici detayları" sayfasını tekrar görecek ancak üst tarafında tüm alanları doldurmamız gerektiğini söyleyen kırmızı bir mesaj olacak.

Resim

Ayarların başarılı olduğunu varsayıyor ve yine Alttaki "Sonraki aşama" butonuna tıklıyoruz.


5.3.5. Ayar dosyası

Eğer dosyalarımızı attıktan sonra config.php adlı dosyaya yazma izni yani CHMOD 777 verdiysek bu aşamada karşımıza "Ayar dosyası yazıldı, kurulumdaki sonraki aşamaya ilerleyebilirsiniz." uyarı mesajı gelecek.

Resim

Oldu ki bunun yerine başka bir şey geldi, bu genelde izin vermediğimizde olur. Bu seçenekte bilgiler ilgili dosyaya işlenemeği için, yeni bir config.php dosyası oluşturulmuştur ve bizden bunu indirip FTP ile phpbb3/ dizinimize atmamız söyleniyor. Vakit kaybetmeden dediğini yapıyoruz, çünkü kurulum yeterince uzadı, sabrımız kalmadı.

her iki olasılıkta da alttaki "Sonraki aşama" butonu ile kuruluma devam edeceğiz. Tıklıyoruz...


5.3.6. Gelişmiş ayarlar

Bu bölümde, gelişmiş ayarlar diye adlandırılan bölüm bulunur. Bu aşama doldurulması zorunlu değildir, çünkü bu bilgileri daha sonra yönetim panelinden de yazabilir, güncelleyebiliriz. Bu bölümden birşey anlamayorsak hiç kurcalamadan "Sonraki aşama" butonuna basabiliriz.


5.3.6.1 E-POSTA AYARLARI

Bu bölümde e-posta ayarları bulunur, ilk seçenek olan "Pano üzerinden e-posta göndermeyi etkinleştir" seçeneğini hayır olarak işaretlersek diğer e-posta ayarlarını değiştirmemize gerek yok. Hayır olarak işaretlersek pano sunucmuza ait lokal mail gönderme sistemini kullanacaktır. Seçenekleri inceleyelim:

Resim

* Pano üzerinden e-posta göndermeyi etkinleştir - Eğer panomuz üzerinden herhangi bir e-posta gönderilmesini istemiyorsak hayır olarak işaretliyoruz.

* E-postalar için SMTP sunucu kullan - Servis sağlayıcımızın veya alan sunucumuzun sağladığı SMTP destekli e-postamız varsa ve e-posta göndermede bu e-postamıza ait SMTP protokolünün kullanılmasını istiyorsak evet olarak işaretliyoruz.

* SMTP Sunucu Adresi - SMTP için sunucu adresimiz, genelde mail.sunucu.com olur. Bu bilgiyi sunucunuzdan edineceksiniz.

* SMTP için doğrulama metodu - Burada SMTP için bazı doğrulama metodları listelenir bu bilgileri yine sunucumuzdan elde edebiliriz.

* SMTP Kullanıcı adı - SMTP için tanımlanmış kullanıcı adımız

* SMTP Parolası - SMTP için tanımlanmış parolamız


5.3.6.2 SUNUCU ADRES AYARLARI

Resim

Bu bölümde sunucu adres ayarları ve sunucu çalışma şekli ile ilgili seçenekler bulunur.

* Çerez güvenliği - Sunucumuz SSL (güvenli) modda çalışıyorsa açık olarak işaretleyin, SSL modda adres protokolü de https:// olur unutmayın.

* Sunucu adres ayarlarını zorla - "SUNUCU ADRES AYARLARI" bölümünde tanımladığımız değerlerin sunucuya zorla kabul ettirilmeye çalışılması gibi anlam taşıyor.

* Sunucu Protokolü - Eğer "Sunucu adres ayarlarını zorla" evet ise, bu alandaki değeri sunucuya kabul ettirmeye çalışır, boş bırakılır veya zorlama olmayacaksa "Çerez güvenliği" 'ne göre http:// veya https:// değerlerinden birini alır

* Alan Adı - Panonun kurulduğu alan adımız, domainimiz.

* Sunucu portu - Sunucumuzun http iletişimi için kullandığı port numarası, genelde 80'dir ve varsayılan değer olarak yazılmıştır.

Dolduruyoruz ve "Sonraki aşama" butonuna tıklıyoruz.


5.3.7. VT Tabloları Oluşturma

"SUNUCU ADRES AYARLARI" bölümünde herşeyi doğru yazdık ve önceden oluşturulan veritabanı bilgileri de düzgün/doğru ise bu bölümde veriratabanına phpbb 3 tablolarının yazıldığına dair bir yazı yer alacak. Eğer "SUNUCU ADRES AYARLARI" bölümünde herhangi bir hata yaparsak uzun bir hata mesajı karşılaşacaksınız. Bu durumda çıkan hataya göre geri dönüp yazılan bilgileri kontrol edin.

Veritabanın oluşturulduğuna dair bir mesaj alıyorsak "Sonraki aşama" butonuna tıklayarak "Son aşama" bölümüne geçiyoruz.


Resim


5.3.8. Son aşama

Hele şükür sevindirici bir bir mesaj ile karşılaşıyoruz:


"Tebrikler

Başarılı bir şekilde phpBB 3.0 kurulumunu tamamladınız. Yönetim paneline ulaşabilmek için sayfa altındaki butona tıklayınız."


Resim

Biliyorum beni beklemeden çoktan alttaki "Giriş" butonuna tıkladınız. Tıklamadıysanız tıklayın hadi.

Tadaaamm, yönetim paneli çıktı. Ortadaki hata mesajlarını dikkate alın, ikinci mesajda diyor ki "Lütfen install dizinini silin, taşıyın veya yeniden adlandırın.". Beklenmedik güvenlik sorunları ile karşılaşmamak için bunu mutlaka yapın. Ayrıca bunu yapmazsanız pano çalışmayacak, koruma sistemi tarafından panonun şu an kapalı olduğuna dair bir mesaj yazacaktır.

Resim

Hata da diyor ki: "Lütfen install dizinini silin, taşıyın veya yeniden adlandırın." Bu güvenlik için gerekli, bu dizin kurulumdan sonra artık hiçbir işimize yaramayacak, FTP programımız ile install/ dizinini siliyoruz.

Dizini silip sayfayı yenilediğimizde Kendimizi "Yönetici Kontrol Paneli" 'nde buluyoruz.

Ayar işleri bizi ilgilendirmiyor ama kurulum sonrası işlemleri de yapalım...


6. Kurulum sonrası işlemler

6.1. install/ dizinini siliniz, yoksa pano hata verecek ve çalışmayı rededecektir, bu güvenlik içindir. (bunu bir önceki aşamada yapmıştık zaten)

6.2. config.php dosyasının izinlerini CHMOD 644 olarak değiştiriniz.


--------------------------------------------------------
Makale Hakkında

Yazar: Sevdin Filiz
ALEXIS
yönetici
yönetici

Kullanıcı avatarı

İleti: 3628
Kayıt: 03 Arl 2006 08:57
HTML: Çok iyi
CSS: İyi
PHP: İyi
phpBB3: Çok iyi
Sürüm: phpBB 3

Kurulum, güncelleme, taşıma, dönüştürme, yedekleme


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron