Web sayfamız sadece phpBB 3.0.x sürümlerine destek vermektedir. Konu açmadan, ileti yazmadan önce lütfen site kuralları sayfamıza göz atınız.

Veri Tabanı Yedekleme Ve Geri Yükleme

Forum kuralları
Makale ve yazılardan sonra sadece makale hataları, güncellemeler ile ilgili iletiler yazabilirsiniz, lütfen makale konusuyla ilgili soru sormayınız yardım istemeyiniz.

İsteyen herkes makale ekleyebilir, eklenen makaleler yetkili tarafından incelenip onaylanırsa yayına alınacaktır. Eklediğiniz makalelerde telif haklarına uymak zorunludur.

Sitedeki tüm yazı ve makaleler Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.5 lisansı ile korunmaktadır. Alıntı şartları sayfasını mutlaka okuyunuz.

Veri Tabanı Yedekleme Ve Geri Yükleme

İleti limitsizim 24 Eyl 2007 22:56

Olabildigince sade ve resimleyerek anlatmaya çalıştım...Basit bir işlem ama yeni başlayanlar için zor oluyor bu yüzden resimli anlatım yapmak istedim.
Öncelikle yönetim paneline giriş yapıp oradan bakım sekmesine geciyoruz:

Resim

Ardından tyan taraftaki menüden veri tabanından yedekle bölümüne giriyoruz:

Resim

Buradan sonra karşımıza aşşagıdaki gibi bir yer gelicek burası yedekleri almamızı ve ayarları yapmamızı saglayan bölüm:
Resim
1. Bölümden ayarları yapıcaksınız yedek tipi yedek alıcagnız alan misal tam yada sadece yapı yada sadece veriler ardından dosya tipi bilgisayarınıza indirceginiz dosya tipi saglıklı olanı bence gzip ama seceneklerden tercihe göre text de secme imkanınız var ardından işlem burda depolave indir derseniz ki en saglıklısı o hem sitenize yedek yerine depolar hemde bilgisayarınıza indirip saklaya bilirsiniz bence kesinlikle bilgisayarınıza indirin çünkü bir hacker saldırısında sitenizi resetlemek ve sıfırdan açmak zorunda kalabilirsiniz eger bilgisayarınıza depolamassanız yedeklerinizde silinir...
2.Bölümde ise yedek alanı aşşagıdan tümünü seç diyebilirsiniz bu sayede tüm forum yedekşlenir ama sadece kullanıcı veya mesaj yedeklemek isterseniz aradan secip(birden fazla secebilirsiniz) yedekleye bilirsiniz.
3.bölümde işlemin sonuna geldik burda gönder derseniz yedekleme işlemi aşlar ve depola ve indir dediyseniz yedekleme bittginde indirme secenegi otomatik çıkar kaydet diyerek bilgisayarınıza kayıt edebilirsiniz.

Yedegi Geri Yükleme:

Eger hostunuzdaki yedek dosyasının içindekileri silmediyseniz yada forumu yeniden yüklemediyseniz
Resim
Buradan '' geri Yükle '' seçenegini seçtikten sonra ;
Resim
Bu ekranda bu şekilde yedekler ve tarihleri çıkıcaktır ama eger yukarda belirttigim gibi yedekelri klasöründe sildiyseniz veya forumu yeniden kurduysanız hostdaki yedekler gider işte burda yedekleri bilgisayarınıza depolamanın faydasını görüçeksiniz hemen ftp programından '' store '' klasörüne girin ve yüklemek istediginiz yedegi atın (not: gzipten çikartmayın isim degiştirmeyin oldugu gibi atın ) sonra;
Resim
bu sayfaya yenile diyin attıgınız yedek çıkıcaktır ardından resimdeki gbii yüklemek istediginiz yedegi seçin ardından 2 bölümden onarimi başlat diyin işte bu kadar yedeginiz yüklendi emekleriniz güvende :D diger seceneklerde zaten Türkce ve anlaşılır eger hosttaki yedegi yer kaplamasın diye silmek isterseniz seçip yedek sil tıklayın indirmediginiz yedegi indirmek isteseniz yedek indir diyin...

--------------------------------------------------------
Makale Hakkında

Yazar: limitsizim
limitsizim
genel yetkili
genel yetkili

Kullanıcı avatarı

HTML: Başlangıç
CSS: Başlangıç
PHP: Başlangıç
phpBB3: Orta
Sürüm: phpbb3

Re: Veri Tabanı Yedekleme Ve Geri Yükleme

İleti finansmy 29 Oca 2008 17:20

arkadaşlar acil bi sorun var ben yedeiği geri yükledim fakat herhangi bir forum açınca veya forum silince, ana sayfada bütün forum yok olup "Bu sitenin hiç forumu yok." diyor.
finansmy
uzaklaştırıldı

phpBB3: Başlangıç
Sürüm: PHPBB3

İleti CitLemBiK 29 Oca 2008 20:26

Makale bölümüne bu sorunum ne kadar uyar bilmiyorum ama benimde nacizane sorularim var...
Bu tüm veritabaninin yedigi aliyor sanirim...
Benim veritabanim 310 MB
Ama phpbb3 admin panelinden aldigim yedek 70 MB...

Bu nasil mümkün olabiliyor acaba...
Tam yedegi almiyormu diye merak ediyorum phpbb3...

Saygi ve Sevgiler

CitLemBiK
CitLemBiK
genel yetkili
genel yetkili

Kullanıcı avatarı

İsim: Isim Siz
HTML: Orta
PHP: Orta
phpBB3: İyi
Sürüm: phpBB 3.0.6 (Branch)

İleti limitsizim 29 Oca 2008 21:08

phpbb3 ün admin panelinden alınan veri tabanlarının problemli oldugu forumda söylenmişti phpmyadminden yedek alın ben hem ordan hemde panelden alıyorum... Phpbb3 panelden alınan yedekler sadeve veri tabanı tablolarını kapsar o sebeble boyutu az gözüküyor.
limitsizim
genel yetkili
genel yetkili

Kullanıcı avatarı

phpBB3: Orta
Sürüm: phpbb3

Kullanım ve özellikler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir