Web sayfamız sadece phpBB 3.0.x sürümlerine destek vermektedir. Konu açmadan, ileti yazmadan önce lütfen site kuralları sayfamıza göz atınız.

mchat Kaldırdıktan Sonra Meydana Gelen Hata

mchat Kaldırdıktan Sonra Meydana Gelen Hata

İleti basoglanh 04 Mar 2010 02:35

Selamlar.
Arkadaşlar mchat 1.2.17 versiyonu kuruluydu, kurulumdaki mchat_install.php çalışıtırarak kaldırma işlemini yaptım. Kaldırma başarılı oldu, 5 - 10 dakika sonra ise forumda aşağıdaki hata meydana geldi. Sorunun kaynağı nedir, ne yapmam gerekli.

Kod: Tümünü seç
Genel Hata
SQL ERROR [ mysql4 ]

Table 'kuscular_forum.phpbb_mchat_config' doesn't exist [1146]

SQL

SELECT * FROM phpbb_mchat_config

BACKTRACE

FILE: includes/db/mysql.php
LINE: 174
CALL: dbal->sql_error()

FILE: mchat.php
LINE: 38
CALL: dbal_mysql->sql_query()

FILE: index.php
LINE: 150
CALL: include('mchat.php')
basoglanh
kullanıcı
kullanıcı

İsim: Hüseyin
HTML: İyi
CSS: Başlangıç
PHP: Orta
phpBB3: Orta
Sürüm: PhpBB 3.0.5

Re: mchat Kaldırdıktan Sonra Meydana Gelen Hata

İleti ErAy 04 Mar 2010 18:07

mchat_install.php kaldırma değilde kurulum dosyası olarak geldi bana.Kaldırma dosyası olsaydı uninstall olurdu sanırım.
ErAy
kullanıcı
kullanıcı

Kullanıcı avatarı

İsim: Erhan
HTML: Orta
PHP: Başlangıç
phpBB3: İyi
Sürüm: phpBB 3.0.11

İleti basoglanh 04 Mar 2010 18:24

mchat_install.php tekrar çalıştırdığınızda Kaldır özelliği aktif oluyor. Kaldırma içinde kullanılabiliyor.
basoglanh
kullanıcı
kullanıcı

İleti r00t 04 Mar 2010 19:14

mchat_install.php'nin görevi ne bilemiyorum da veritabanında sql sorguları kalmış sanırım, ya da o sql sorgularını gerçekleştiren bir kod var, bu kod sql sorgusunu çalıştırıp veritabanında karşılığını bulamayınca bu hatayı veriyordur.
r00t
genel yetkili
genel yetkili

HTML: Orta
CSS: Orta
PHP: Başlangıç
phpBB3: İyi
Sürüm: phpbb 3.0.7 PL-1

İleti ysl52 04 Mar 2010 22:51

Eklentinin index.php içine eklediği kodları kaldırılmamış olmalı, tekrar kontrol edin.
ysl52
tercüme
tercüme

Kullanıcı avatarı

HTML: Başlangıç
Sürüm: phpBB 3.0.7-PL1

İleti basoglanh 05 Mar 2010 00:09

r00t yazdı:mchat_install.php'nin görevi ne bilemiyorum da veritabanında sql sorguları kalmış sanırım, ya da o sql sorgularını gerçekleştiren bir kod var, bu kod sql sorgusunu çalıştırıp veritabanında karşılığını bulamayınca bu hatayı veriyordur.

mchat_install.php mchat kurulu iken çalıştırılması durumunda yeni sürüme güncelleme ve kaldırma işlemini yerine getiriyor. install tekrar çalıştırıp kaldırma seçilince phpmyadminden eklentiyle alakalı tablolarda mantıken siliniyor, bu seferde sizin dediğiniz gibi tabloları arayıp karşılık bulunamayınca hata veriyor.

ysl52 yazdı:Eklentinin index.php içine eklediği kodları kaldırılmamış olmalı, tekrar kontrol edin.

index.php ve diğerleri içerisine eklenenleri elle geri al mantığıyla çıkardım. Daha önce install çalıştırarak güncelleme, yükleme, kaldırma işlemlerini yapmış, herhangi bir sorunla karşılaşmamıştım. Şimdi bu sorunla karşılaştım. Eklentiyi izinlerden, kayıtlı kullanıcılar grubuna kapatarak düzenledim, fakat sistemden kaldırmak istiyorum.

Bu eklentiyi yeni kuracak kişilere tavsiyem, eklenti tam anlamıyla işlevini yerine getirmiyor, en etkili özelliği olarak gösterilen her kullanıcıya izin tanımlama çalışmıyor, örneğin chat kısmında bir kullanıcının yazmamasını istiyoruz, bunu izinlerden ayarlıyoruz fakat izinler veya eklenti buna karşılık vermiyor. Ayrıca 20 - 30 kişi sohbet ederken ajax mantığıyla çalıştığı için chrome tarayıcısı haricindeki tarayıcılarda uzun süreli donma yaşanıyor.
basoglanh
kullanıcı
kullanıcı

İleti ysl52 05 Mar 2010 00:55

basoglanh yazdı:
ysl52 yazdı:Eklentinin index.php içine eklediği kodları kaldırılmamış olmalı, tekrar kontrol edin.

index.php ve diğerleri içerisine eklenenleri elle geri al mantığıyla çıkardım. Daha önce install çalıştırarak güncelleme, yükleme, kaldırma işlemlerini yapmış, herhangi bir sorunla karşılaşmamıştım. Şimdi bu sorunla karşılaştım. Eklentiyi izinlerden, kayıtlı kullanıcılar grubuna kapatarak düzenledim, fakat sistemden kaldırmak istiyorum.

basoglanh yazdı:
FILE: index.php
LINE: 150
CALL: include('mchat.php')
İfadesi, hatanın index.php içinden eklenti kodları çıkarılmadığı için olduğunu gösteriyor.
Eğer şu an hala hata varsa, index.php dosyasının 140-160 satırları arasını code tag içinde verirsen inceleriz.
ysl52
tercüme
tercüme

Kullanıcı avatarı

İleti basoglanh 05 Mar 2010 09:30

130. satırla 154. satır arası aşağıdadır. Kodlama 134. satırda bitiyor.

'FORUM_LOCKED_IMG'      => $user->img('forum_read_locked', 'NO_NEW_POSTS_LOCKED'),
   'FORUM_NEW_LOCKED_IMG'   => $user->img('forum_unread_locked', 'NO_NEW_POSTS_LOCKED'),

'S_LOGIN_ACTION'         => append_sid("{$phpbb_root_path}ucp.$phpEx", 'mode=login'),
   'S_DISPLAY_BIRTHDAY_LIST'   => ($config['load_birthdays']) ? true : false,

'U_MARK_FORUMS'      => ($user->data['is_registered'] || $config['load_anon_lastread']) ? append_sid("{$phpbb_root_path}index.$phpEx", 'hash=' . generate_link_hash('global') . '&mark=forums') : '',
   'U_MCP'            => ($auth->acl_get('m_') || $auth->acl_getf_global('m_')) ? append_sid("{$phpbb_root_path}mcp.$phpEx", 'i=main&mode=front', true, $user->session_id) : '')
);

// www.phpBB-SEO.com SEO TOOLKIT BEGIN - META
$seo_meta->meta['meta_desc'] = $seo_meta->meta_filter_txt($config['sitename'] . ' : ' .  $config['site_desc']);
$seo_meta->meta['keywords'] = $seo_meta->make_keywords($seo_meta->meta['meta_desc']);
// www.phpBB-SEO.com SEO TOOLKIT END - META

// Output page
page_header($seo_meta->meta['meta_desc']);

$template->set_filenames(array(
   'body' => 'index_body.html')
);

page_footer();

?>
basoglanh
kullanıcı
kullanıcı

İleti ysl52 05 Mar 2010 10:29

Bu kod blokunda mchat ifadesi yok, dosya içinde başka yerde olmalı. Uzantısı txt yaparak link verirsen bakalım.
ysl52
tercüme
tercüme

Kullanıcı avatarı

İleti basoglanh 05 Mar 2010 10:41

index.txt Olarak tanımladım. Dosyanın hiçbiryerinde mchat ile ilgili bir ifade yok.
basoglanh
kullanıcı
kullanıcı

Sonraki

Eklenti Sorunlar & Yardım

Kimler çevrimiçi