Web sayfamız sadece phpBB 3.0.x sürümlerine destek vermektedir. Konu açmadan, ileti yazmadan önce lütfen site kuralları sayfamıza göz atınız.

5 tane sitemap olurmu?

5 tane sitemap olurmu?

İleti Rhaumel 09 Haz 2011 12:10

Bunu daha önce google yardım forumlarında açmıştım ama tatmin edici bir cevap alamadım.

Bu konuda naçizane fikrim sayın ALEXIS ve diğer bilgili arkadaşların daha sağlıklı değerlendireceğidir.

Konu şu:
Google web masterda benim tanıttığım site haritam sitemapindex.xml.
root a ayrıca:
1-sitemap.txt (liste)
2-ror.xml
3-sitemap.php(orjinali)
4-sitemapindex.xml
5-sitemap.xml(sitemapindex.xml nin ismi değişerek konuldu)

şeklinde 5 site haritasını root a ekledim.

Kimilerine göre yahoo txt olanı ön planda tutuyor kimilerine göre ismi sitemap olmalı ama phpbbseo ya bakarsakda sitemapindex.xml olmalı.

Bu linkte analiz yaptırınca illaki sitemap.xml olmalı ve bulamayınca seo standart % den düşük oluyor.Bu sebep ile sitemap.xml ekledim.
http://wgtools.com/seo-tools/analysis/

Googleye sitemapindex olanı tanımlandı ancak, google hepsini buldu ve indezledi diğer 130 tane sitemap i indexlemesi gibi.

Diğer 130 diyorum çünkü php site haritasından xml ye dönüştürdüm ve öncesinde
/sitemap.php?forum
/sitemap.php?forum=42
şeklinde bir miktar kalan sitemap i halen tutyor.Ama yeni xml şeklinin hepsini ayrıca kendisi indexledi.
/sohbet-f282.xml gibi....

1-Şimdi google ın çalışma mantığını bilen arkadaşlardan ricam 5 tane sitemap olması root da ne derece sağlıklı ?
2-Google ile sorun yaşarmıyım? veya bu duruma ne güzel bir sürü imkan sunmuş bize diye mi bakarlar?
3-Diğer bing veya yahoo için bu durum iyi olabilir mi?
4-xml sitemap e geçtikten sonra anormal bir sayıda aşağıda ki uzantılarda 404 hatası çoğaldı bunun sebebi ne olabilir?
örn:
Kod: Tümünü seç
http://www.site.com/map.php?forum=sticky&news&start=70
http://www.site.com/map.php?forum=news&start=490

çoğu map.php den kaynaklanıyor.Neden?
Rhaumel
kullanıcı
kullanıcı

HTML: Başlangıç
CSS: Başlangıç
PHP: Başlangıç
phpBB3: Başlangıç
Sürüm: phpBB 3.0.10

Re: 5 tane sitemap olurmu?

İleti DonkanShinigami 09 Haz 2011 17:14

1-)İstersen 100 tane sitemap ekle sorun olmaz.
2-)Google'a yada yahoo'ya özel imkan sunma devri bitti (evet eskiden yahoo için txt hazırlanırdı). Ancak geçenlerde alınan bir karar ile hepsi tek bir formatta xml kabul etmeye başladı.
3-)Microsoft kıllık edip (her zaman yaptığı şey) kendine özgü bir sitemap xml formatı çıkartmış olabilir :lol: Bing için kesin bir şey diyemem.
4-)Daha fazla detay gerekmekte, map.php neden 404 olsun öyle bir dosya varsa? Yada dosya /forum/map.php dizininde de seo'daki yanlış ayarlamadan dolayı /map.php olarak mı gözüküyor?
DonkanShinigami
kullanıcı
kullanıcı

İsim: Fırat Akandere
HTML: Çok iyi
CSS: İyi
PHP: İyi
phpBB3: Çok iyi
Sürüm: phpBB3 3.0.8

Re: 5 tane sitemap olurmu?

İleti Rhaumel 09 Haz 2011 17:50

DonkanShinigami yazdı:1-)İstersen 100 tane sitemap ekle sorun olmaz.
2-)Google'a yada yahoo'ya özel imkan sunma devri bitti (evet eskiden yahoo için txt hazırlanırdı). Ancak geçenlerde alınan bir karar ile hepsi tek bir formatta xml kabul etmeye başladı.
3-)Microsoft kıllık edip (her zaman yaptığı şey) kendine özgü bir sitemap xml formatı çıkartmış olabilir :lol: Bing için kesin bir şey diyemem.
4-)Daha fazla detay gerekmekte, map.php neden 404 olsun öyle bir dosya varsa? Yada dosya /forum/map.php dizininde de seo'daki yanlış ayarlamadan dolayı /map.php olarak mı gözüküyor?

Çok teşekkür ederim bu bilgiler için sayın DonkanShinigami.

İşin aslı bende bu xml meselesini bir yerde okuyunca normalde advenced seo 0.6.6 default ayarlarını kullanırken bir anda phpbb seo nun sayfasından okuyarak xml ye çevirmeye çalıştım. sitmeapindex ok ve tüm forumlarda değişti haritada uznatı xml buda tamam ama google web masterda tarama hatalarında sürekli değiştirdiğim günden bu güne kadar ki 5 gün oldu bu sayfalar sabit 404 hatası olarak çıkmaya başladı.
http://www.site.com/news/forum/kisisel-gelisim/sayfa10.html
http://www.site.com/map.php?forum=news&start=320

yani news/forum/... ve map.php?forum=news&start=.... uzantılı 100 lerce 404 hatası ekleniyor bende anlamadım.uzantı sitemapde php iken forumlarda okuma hatası olurdu sürekli sitemapde şimdide sürekli rss de hata yakalıyor.

Önelliklede her başlığın (/news/forum/kisisel-gelisim/sayfa10.html) 10-20-30.html şeklinde ki geçiş sayfalarının hepsinde hata var diyor.

Google web/tanılamalar /html önerilerinde/Yinelenen başlık etiketleri/
/map.php?forum=118&news
/news/forum/moda/

Tüm forumları çift okuyor ve yinelenen diye isimlendiriyor.Bir orjinal php şeklinde bir rewrite hali ile.?

İşin en gıcık ve anlmadığım başka bir yanı bu 404.shtml denen sayfayı ve code unu ekledim ama bu sayfalara tıklandığında ana sayfaya yönlenmiyor Bilgi diye bir sayfa çıkıp kalıyor.

Bilemiyorum çözemedim açıkcası rss rewrite çalışmıyor olabilir pek anlamadığım için temel ayaralrında öyle duruyor.Bir bilen ayarlarını veya nedenini yazsa çok duacısı olucam açıkcası.

Bu arada senin yazdıkların doğrultusunda diğer sitemap leri kaldırıcam.sadece sabit kendi sitemap.php ve sitemapindex.xml dosyalarını bırakıcam root da. Teşekkür ederim tekrar.
En son Rhaumel tarafından, 09 Haz 2011 18:50 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Rhaumel
kullanıcı
kullanıcı

HTML: Başlangıç
CSS: Başlangıç
PHP: Başlangıç
phpBB3: Başlangıç
Sürüm: phpBB 3.0.10

phpBB3 SEO

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir