Web sayfamız sadece phpBB 3.0.x sürümlerine destek vermektedir. Konu açmadan, ileti yazmadan önce lütfen site kuralları sayfamıza göz atınız.

yeni forum eklemek, görünmeme sorunu

yeni forum eklemek, görünmeme sorunu

İleti ALEXIS 18 Nis 2007 00:10

Forum eklerken "copy permission" bölümünden phpBB3'ün kendi oluşturduğu "test" forumunu seçin. Bu verilen izinler ile alakalıdır ve bir forumdan sonra izinleri ayarlamamız önerilir. Ancak izinler çok detaylı olduğu için izin kopyalama yöntemi çok daha daha pratiktir.

Resim
ALEXIS
yönetici
yönetici

Kullanıcı avatarı

HTML: Çok iyi
CSS: İyi
PHP: İyi
phpBB3: Çok iyi
Sürüm: phpBB 3

Re: yeni forum eklemek, görünmeme sorunu

İleti Midgard 18 Nis 2007 10:08

izinlerde çok detaya girilmiş, role ler permissionlar gruplar .. inanılmaz karışık .. bir türlü anlayamadım mantığını .. neyin nereden ayarlayanacağını anlamak çok zor .. hala çözemediğim şeyler var bu konuda .. ve gruplarım ile bu izinleri sağlıklı bi şekilde ayarlayamadığım için forumumu yayına vermiyorum .. bunla ilgili detayli bi dökümana ihtiyacımız var .. eğer phpbb in sitesinde böyle bi dökümana raslayabilirsem, çevirisini yapıp burada yayınlamayı çok isterim
Midgard
kullanıcı
kullanıcı

CSS: Çok iyi
PHP: Çok iyi
Sürüm: Nomeda

İleti ALEXIS 18 Nis 2007 11:32

Bunun için herhangi bir kılavuza gerek yok, zaten herşey yazıyor, şuna izin ver, şuna izin verme gibi...

Rolleri de kullanabilirsin. İzinler karışık değil oldukça detaylı ve her foruma tek tek uygulamak zaman alır.

Forumu kurduktan sonra tahmini işlem şöyle olabilir:

Genel

1. güvenlik ayarlarını kontrol edin
  2. pano ayar ve özelliklerini belirleyin/kontrol edin
  3. sunucu ayarlarını kontol edin
  4. ... menü de ne varsa kurcalamak adına tek tek bakın .... :P

İçerik ve yetkiler

1. forumu kullanıma kapatın
  2. kategorileri oluşturun
  3. forumları oluşturun
  4. seviyeleri oluşturun (level, rank, rütbe, yetkiye etkisi yok, grup eklerken seçiyoruz)
  5. grupları oluşturun
  6. forum izinlerini belirleyin
  7. grup izinlerini belirleyin
  8. forumu kullanıma açın ve yetki ihlallerine karşı kayıtları sık sık izleyin
ALEXIS
yönetici
yönetici

Kullanıcı avatarı

CSS: İyi
Sürüm: phpBB 3

İleti Midgard 18 Nis 2007 12:56

evet bu şekilde adım adım ilerlemek daha mantıklı ve kolay olacak. ama role nedir grup izni nedir forum izni nedir gibi şeyleri detaylı şekilde anlatsak iyi olur diye düşünüyorum
Midgard
kullanıcı
kullanıcı

CSS: Çok iyi
PHP: Çok iyi
Sürüm: Nomeda

İleti sabri ünal 19 Nis 2007 00:25

ben biraz tecrübe kazandım gibi...

gruplar mantığı ile ilerlemekte yarar var, bir grup ekle, sonra o grubun üyelerini ekle, izinlerini ayarla, hangi forumlarda hangi tip yetkilere sahip olacaklarını düzenle...

eğer normal erişim vereceksen, rol atanmadı seç, yani rol atama, eğer yetki vereceksen rol ata :)

bu biraz karışık oldu, bundan eminim... fakat bir makale yazacağım inşallah... 10 gündür phpbb 3 ile uğraşıyorum, o kadar korkulacak bir yeri yok... bizim phpBB yav :)
sabri ünal
kullanıcı
kullanıcı

Kullanıcı avatarı

İsim: sabri ünal
HTML: İyi
CSS: Başlangıç
PHP: Başlangıç
phpBB3: Başlangıç
Sürüm: phpbb3 CVS

İleti asdf29 19 Nis 2007 09:21

asdf29
kullanıcı
kullanıcı

İsim: asdf29
HTML: Orta
phpBB3: Orta
Sürüm: phpBB2-phpBB3

İleti webportalim 19 Nis 2007 14:31

bende ilkin yapamamıştım ama sert bir cafe le çözülemeyecek sorun yoktur :mrgreen:

aslında çok basit.

ilk önce kategori oluşturmanız lazım, bunu yapmak için yeni forum ekle yazan yere kategori ismini yazıp "yeni forum ekle" butonunu tıklıyoruz.
Forum tipi: ni kategori olarak seçiyoruz ve İzinleri şuradan kopyala: seçeneğinden, zaten hazırda bulunan kategoriden izinleri oluşturacağımız kategoriye kopyalıyoruz. bunu yapmazsanız görünmez.

Kategoriyi oluşturduk fakat görünmüyor, çünkü forumunu oluşturmadık...
aynı işlemi tekrar yapıyoruz: forum ismini girip yeni forum ekle seçeneğine basıp, forum tipini bu sefer forum olarak seçili bırakıyoruz. Üst forum: dan hangi kategori altında görünmesini istiyorsak onu seçiyoruz veya ilk önce oluşturduğun kategoriyi tıklayarak yeni forum oekle diyebilirsin aynı şey. bu yöntem ile forumu istediğin bir kategoriyede taşıyabilirsin.
oluşturduğumuz forum için gerekli açıklamaları girip "İzinleri şuradan kopyala:" seçeneğininden izinleri kopyaladıktan sonra forumumuz oluşturulmuş oluyor.

----

forumu sorunsuz şekilde kurdun yönetim paneline girdin, kendi forumunu oluşturacaksın baktın orda My first Category yazıyor, editlemek varken silip yenisini yapmak istedin ... (ne alakaysa) işte kabus dolu dakikalar o an başladı demektir.. denemediğin kategori ve forum kombinasyonu kalmadığında, saçını başını yolmadan önce kendine bir kahve yaptın ve aslında My first Categoryi silerken izinleride sildiğini anladın..

yukardaki gibi kategori ve forumu oluşturduktan sonra önce kategoriyi düzenle butonunun tıklayarak hiç bir işlem yapmadan gönder i tıklayın.

Kod: Tümünü seç
Bilgi
Forum bilgileri güncellendi.

Şimdi bu forum için izinleri ayarlayabilirsiniz.

« Önceki sayfaya dön

sayfası geldiğinde "izinleri ayarlayabilirsiniz."
sekmesini tıklayın, (kategori ve forumun oluşturduktan hemen sonrada yapabilirsiniz)
sağ altta
Grupları ekle ekle yazan yerde görünen :

Yönetici
Bot
Genel yetkili
Misafir
Kayıtlı kullanıcı

seçeneklerinin hepsini işaretleyin ve altındaki
izinleri ekle
bottonunu tıklayın.
açılan sayfada grublara vermek istediğiniz izin seçeneklerini seçin.

Yönetici= Tam erişim
Bot= Sadece okuma erişimi
Genel yetkili= Yetkili onaylı
Misafir= Sadece okuma erişimi
Kayıtlı kullanıcılar= Standart erişim veya Standart erişim + anketler

seçip tüm izinleri uygula butonuna basın, isterseniz
Gelişmiz izinler
seçeneğinden daha detaylı izin ayarlaması yapabilirsiniz.
izin ayarlarımızıda tamamladık artık ana sayfamıza geliyoruz , kategori ve forumumuzun orda olduğunu görüyoruz..

!
webportalim
kullanıcı
kullanıcı

İsim: Serkan
CSS: Başlangıç
Sürüm: phpBB3 RC7

İleti asdf29 23 Nis 2007 18:16

Bu denilenleri anlayana kadar neler cektim ya.. :) kurcaladim ogrendim ama webportalim in yazisini tekrar okuyunca daha iyi anladim.. :) dedigi gibi izinleri hep kurulumda ilk olusturulan kategori ya da forumun izinleri ile ayarliyorsun.. :) Ozel bolum filan olusturmak icin epeyce ugrasmak gerek ama.. :(
asdf29
kullanıcı
kullanıcı

İsim: asdf29
Sürüm: phpBB2-phpBB3

İleti yaso_19 24 Nis 2007 13:13

valla ben o standart erişim cart curt onların hiçbirini kullanmıyorum, kafamı karıştırdı onlar çok.. tamamen kendim bütün kullanıcı izinlerini, yetkili izinlerini, yönetici izinlerini, ve bunların rollerini kafama göre isimlendirerek oluşturdum ve ayarladım. kafam çok rahat :D biraz vakit aldı ama hiç olmassa bi daha uğraşmıcam :)
yaso_19
kullanıcı
kullanıcı

Kullanıcı avatarı

İsim: Yasin
HTML: İyi
CSS: Orta
Sürüm: PhpBB3 Gold 3.0.4

İleti 2FaN 07 Tem 2007 18:53

Peki ,

Alt forum oluşturduğumuzda ana sayfada görünmemesinin sebebi nedir ?
2FaN
kullanıcı
kullanıcı

HTML: Başlangıç
CSS: Orta
phpBB3: Başlangıç
Sürüm: phpbb3.0.0

Sonraki

Kullanım & Ayarlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir