Web sayfamız sadece phpBB 3.0.x sürümlerine destek vermektedir. Konu açmadan, ileti yazmadan önce lütfen site kuralları sayfamıza göz atınız.

Önemli phpBB geliştirme değişiklikleri

Önemli phpBB geliştirme değişiklikleri

İleti ALEXIS 30 Tem 2009 02:10

phpBB grubu tarafından phpBB geliştirme çalışmaları değişiklikleri hakkında bir duyuru yapıldı. Bu duyuruya ait kısmı bir yazıyı tercüme ettik.

Acyd Burn yazdı:Merhaba,

phpBB geliştirme süreci ve sürümleri ile ilgili planlanan bazı iyileştirmeleri duyurmaktan çok mutluyuz. Bu değişiklikler phpBB 2.0.x ve 3.0.x geliştirilmesi deneyimlerinin doğrudan sonucu olarak ortaya çıkmıştır ve geliştirme sürüm (release) stratejisi ve sürüm numaralandırmasını etkileyecektir.

phpBB 3.0.x ile geçen 2 büyük yıl ve cesur 3.2.x planlarından sonra, 3.0.x geliştirilmesi sırasında karşılaşılanlara benzer problemlerle yeniden karşılaşıyoruz. phpBB topluluğuna daha sağlam bir çalışma zemini sağlamak için, aşağıdaki değişiklikleri tartıştık ve bir karar verdik.

phpBB 3.0.6

phpBB 3.0.6 planlandığı gibi yayınlanacaktır.

Sürüm numaralandırma sistemi

Şu anda, artık phpBB için uygun olmadığına inandığımız eski Linux çekirdek sürüm numaralandırma sistemi kullanmaktayız. Bundan sonra phpBB için tasarlanmış ve kontrollü sürüm yayınlamaya uyumlu yeni bir özel sistem kullanacağız.

X.Y.Z planını kullanmaya devam edeceğiz, ilk rakam majör versiyon, ikinci rakam gelecekte yeni özellik olan sürümleri ve son rakam da bakım sürümlerini temsil etmektedir. Daha önceki durumdan farklı olarak, tek/çift numaralara hiçbir önem verilmeyecektir, böylece arka arkaya numaralar (0,1,2,3...) kullanılacaktır.

Bazı örnekler:

  • phpBB 3.0.x (şu anki kararlı dal - stable branch)
  • phpBB 3.1.0 (kararlı sürümün ilk özellik olan dalı; mimarisi 3.0.x ile aynıdır)
  • phpBB 3.1.1 (ilk 3.1.x dalı bakım sürümü)
  • phpBB 3.2.0 (3.1.x kararlı bir dal olduktan sonra 3.1.x'in gelecekteki özellik sürümü)
  • phpBB 3.x.0 (phpBB 3.0.0 mimarisine bağlı olarak, gelecekteki devam edecek sürümler)
  • phpBB 4.0.0 (mimarisi yeni olan tamamen yeni bir yazılım)

Yayınlama stratejisi

Herhangi bir anda 2 tane desteklenen dal (branch) olmasını planlıyoruz; kararlı bir dal (şu anki 3.0.x) ve (planlanan 3.1.x) bir özellik dalı. Kararlı dallar yeni bir özellik sürümü yayınlanmasından sonra 6-9 ay daha desteklenmeye devam edilecektir. Kesin tarihler tema ve eklenti yazarlarına kendi paketlerini yayınlamayı koordine etmeleri için önceden duyurulacaktır.


Yazının devamı (İngilizce): http://www.phpbb.com/community/viewtopi ... &t=1715935
ALEXIS
yönetici
yönetici

Kullanıcı avatarı

İleti: 3628
Kayıt: 03 Arl 2006 08:57
HTML: Çok iyi
CSS: İyi
PHP: İyi
phpBB3: Çok iyi
Sürüm: phpBB 3

Duyuru & Haberler


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron