Web sayfamız sadece phpBB 3.0.x sürümlerine destek vermektedir. Konu açmadan, ileti yazmadan önce lütfen site kuralları sayfamıza göz atınız.

Phpbb3 vs. Vbulletin [Nedir bu vbulletin hastaligi]

Re: Phpbb3 vs. Vbulletin [Nedir bu vbulletin hastaligi]

İleti ALEXIS 05 Mar 2008 18:57

CitLemBiK yazdı:Alexis'e hak verdigim konu rep olayi hakkindaki yorumlari...
Hak vermedigim yer ise acik kaynaga her zaman sicak bakmali , ne olursa olsun... :)

Hayatından birşeyler verip, gece gündüz çabalayıp bir ürün yapıyorsun, ve başkası aynı ürünün sadece rengini değiştirerek tamamını ben yaptım diyor, altına kendi adını yazıyor, ve hiçbir uğraş vermeden benim üzerimden prim yapıp, hatta para kazanıyorsa... Çok pardon; lanet olsun açık kaynağa!

Açık kaynak iyidir, sadece felsefesine sadık kalındığında. Açık kaynak benim için kısmi olarak bitmiştir, son yazdığım eklentilerden görebilirsiniz. Açık kaynağı elbette hala destekliyoruz, ama açık kaynak üretme işinde geri adımdayız.
ALEXIS
yönetici
yönetici

Kullanıcı avatarı

HTML: Çok iyi
CSS: İyi
PHP: İyi
phpBB3: Çok iyi
Sürüm: phpBB 3

İleti Pyron 05 Mar 2008 22:07

Bazılarımız açık kaynağı beleş kaynak ve üzerine yatılacak emek olarak gördüğü sürece durum pek içaçıcı olmayacaktır. Ama bu yılgınlık için bir neden olmamalı bence. Kimin neyi ne kadar yaptığı aklı başında herkes bilebiliyor çünkü.
Pyron
kullanıcı
kullanıcı

HTML: Başlangıç
CSS: Başlangıç
PHP: Başlangıç
phpBB3: Orta
Sürüm: PhpBB3 RC2

İleti Akansu 05 Mar 2008 22:54

Neden acik kaynak kodlarini gelistirmek , vss... varken hazir parali , lisansli sistemlerin arkasindan kosuyoruz...

Burada bir mantık hatası var. Yine açık kaynak kodlarla, lisanslı sistemlerin bazı özelliklerini taklit etmek sözkonusu... Biz görüntüyü yada bir eklentiyi taklit edince kodları "kapalı" yapmış olmuyoruz.
Epey uzun bir yazı yazmıştım ama kısa yazmanın daha makul olacağını düşüdüm:

Önemli olan SiteYöneticisinin zevk ve tercihlerinden çok kullanıcıların eğilimlerine uygun davranmaktır.Ve bana göre öykünme(taklit) olayının en önemli sebebi budur.

Bu durumuda kısaca şöyle açıklıyorum:

• Forum Siteleri Türkiyede çok yaygındır.
  • VBulletin Türkiyede en çok kullanılan Forum Sistemidir.(yada en çok kullanıcıya sahip)
  • Kullanıcılar bir sitenin kullanımını öğrenmek için fazla vakit harcamak istemezler.

En çok kullanılan Forum Sisteminin en iyi öğrenildiği varsayılırsa ve görünüş olarak kullanıcıların en aşina oldukları(her aradıklarını kolayca bulabildikleri) sistemin Vbulletin olduğu kabul edilirse bazı özelliklerin neden Vbulletine benzetilmek istendiğide kolayca kavranır. Amaç kullanıcıların katılımcı yapılması ve sitede geçirilen süreyi en üst düzeyde tutmaya çalışmaktır. ( Tabi bunun ikinci ayağı sağlam içeriktir, ne sadece içerik ne de sadece görüntü-fonksiyon yapısı yeterlidir. İkisinin uyumu şart )

Buna rağmen ben yapılanların Vbulletin hastalığı olarak görülmesine kesinlikle karşıyım.Söylediğim gibi site yöneticisinin (ya da webmater) beğenisi önplanda değildir ve olmamalıdır. Genel kullanıcı eğilimlerini takip etmek ve ortalama bir şekilde kullanım kolaylığı sunmaktır bizim görevimiz. IPBoard yada başka bir paralı sistemin değilde özellikle neden Vbulletin'in taklit konusu olduğunu hesaba katarsak mesele daha iyi anşalır sanıyorum.

Bir not:

Son araştırmalara göre Türkiye'de 16 milyon 7 bin 200 etkin internet kullanıcı varmış.Yani nüfusun %21'i...

----------------------

Diğer konuya gelince ,iki yorum gayet yerinde:

ALEXIS yazdı:Hayatından birşeyler verip, gece gündüz çabalayıp bir ürün yapıyorsun, ve başkası aynı ürünün sadece rengini değiştirerek tamamını ben yaptım diyor, altına kendi adını yazıyor, ve hiçbir uğraş vermeden benim üzerimden prim yapıp, hatta para kazanıyorsa... Çok pardon; lanet olsun açık kaynağa!

Pyron yazdı:Bazılarımız açık kaynağı beleş kaynak ve üzerine yatılacak emek olarak gördüğü sürece durum pek içaçıcı olmayacaktır.

Bu işe emek verenler dışında herkes "Açık Kaynakçı" :lol:

Biz de "Açık Kaynakçıyız" ama herşeyin bir sınırı var...

Başkasının "profesyonel-nitelikli" emeğinin başladığı yerde senin bedavacılık hakkın biter...
Akansu
kullanıcı
kullanıcı

Kullanıcı avatarı

İsim: Akansu
HTML: Orta
CSS: Orta
Sürüm: phpBB3

İleti IcEman 06 Mar 2008 00:18

Akansu yazdı:Önemli olan Site Yöneticisinin zevk ve tercihlerinden çok kullanıcıların eğilimlerine uygun davranmaktır.Ve bana göre öykünme(taklit) olayının en önemli sebebi budur.

Söylediğim gibi site yöneticisinin (ya da webmater) beğenisi önplanda değildir ve olmamalıdır.

öncelikle "benim zevk ve tercihlerim ön plandadır" eğer ben kendi tasarımını düzenlemeye çalıştığım sitede bulunmaktan hoşlanmayacaksam "sadece üye gelsin diye" o sitede durmam ve site de açmam .. beğendiğim siteye isterse hiç üye gelmesin hiç de umrumda olmaz .. ben de bir dengesizlik var galiba :twisted:

---

standart vbulletin temasını hiç beğenmem ve nedense o panonun tüm profil ayarları da bana çok garip ve saçma gelmiştir .. soğuk bir sistem bana göre .. ücretli,lisanslı olup olmaması konusuna girmiyorum isteyen kullansın ...

---

ALEXIS yazdı:Hayatından birşeyler verip, gece gündüz çabalayıp bir ürün yapıyorsun, ve başkası aynı ürünün sadece rengini değiştirerek tamamını ben yaptım diyor, altına kendi adını yazıyor, ve hiçbir uğraş vermeden benim üzerimden prim yapıp, "h a t t a p a r a k a z a n ı y o r s a"... Çok pardon; lanet olsun açık kaynağa!

cevap bu ..
IcEman
kullanıcı
kullanıcı

Sürüm: phpBb 3.0.8

İleti Akansu 06 Mar 2008 00:22

öncelikle "benim zevk ve tercihlerim ön plandadır" eğer ben kendi tasarımını düzenlemeye çalıştığım sitede bulunmaktan hoşlanmayacaksam "sadece üye gelsin diye" o sitede durmam ve site de açmam .. beğendiğim siteye isterse hiç üye gelmesin hiç de umrumda olmaz .. ben de bir dengesizlik var galiba

Dengesizlik sende değil...

Yazılanları " Ak- Kara" olarak algılamaktan kaynaklanıyor.
Biz demiyoruz ki "sadece üye gelsin diye" sitede bulunmaktan hoşlanmayacağın bir görüntü oluştur...

Kullanıcı eğilimlerini kontrol etmekten bahsediyorum ben , konu da Vbulletin olduğu için neden Vbulleti'nin taklit edildiğini bu görüş üzerinden açıklamaya çalıştım.
Yani insanlarımız Vbulletin forumlara alışkın ve benzer bir görüntüyle siteye hemen adapte olabiliyorlar.
Daha geniş bakarsan daha geniş düşünürsün...

Ben şahsım adına, en kullanışlı ( güzel yada değil o tartışılmaz) yani gözü yormayan, istenilen şeylerin hemen göze çarptığı sitilin Vbulletin'e ait olduğunu düşünüyorum.Benim bakış açım sadece .CSS kodlarıyla alakalı diğerlerini karıştırmayalım lütfen...

İkinci örnekte meşhur RAP olayı... Onu kullanmasını halen bilmem.9- 10 senedir internet kullanıcıyım hiç ilgi alanıma girmedi. Saçma buluyorum açıkcası ama Site Yöneticisi olarak hergün en yakın arkadaş yada üyelrinizden yani sitenizin içeriğini oluşturan insanlardan " Bizde neden Rap yok, başka sitelerde görüyorum bizde de olsaya" diye onlarca özel mesaj alıpta "Aman özenti olmasın" özgüvensizliği ile yaklaşırsanız insanlara saygısızlık yapmış olursunuz...(bunu faklı sebeplere dayandırıp güzel bir şekilde üyelere açıklamak konudışı tabi )

Son olarak benim üyeden kastım, kuru kalabalık değil, sitelemizde emeği bulunan insanlardır..
İçeriğin kullanacılar tarafından oluşturulduğu bir "FORUM" sitesine sahipseniz ÜYELERİ kaale almamak gibi bir lüksünüz olamaz.Bunu sadace Saygı çerçevesinde düşünebilirsiniz.
Aksi halde BLOG açmanız gerekir. Ozaman kafanıza göre takılma lüksünüz olur. Kendiniz çalıp kendiniz oynarsınız kimse de size görüntü neden böyle demez, diyemez ;)
Akansu
kullanıcı
kullanıcı

Kullanıcı avatarı

İsim: Akansu
HTML: Orta
Sürüm: phpBB3

İleti limitsizim 06 Mar 2008 00:44

bence vb daha karışık ben sevmiyorum onun sistemini !
limitsizim
genel yetkili
genel yetkili

Kullanıcı avatarı

Sürüm: phpbb3

İleti muiketi 06 Mar 2008 02:49

ne vb imiş be.. olay tercih ve zevk meselesi.. ısrarlıyım..

hala kendime ait sitem yok -olmayacak da herhalde.. bunca site varken ne gereği var ki- ama olacaksa phpbb olsun isterim.. mesele beleş oluşu değil.. gerçekten göze hoş geliyor..
eğer o olmasaydı ipb.. o da yoksa wwf kullanırdım vb kullanacağıma.. çook sıkıcı anlamsız onlarca detay -en azından mod olduğum forumlarda öyle idi-

tabii jelsoft oldukça iyi düşünen bir yapıya da sahip.. ee adam bunu aslolarak para için yapıyor.. janjanlı olmasını sağlaması gerek.. bu yüzden gerekli gereksiz onlarca eklenti vs hazırlıyor.. bizim kullanıcılar genelde sömürü duygusuna sahip olduğu için -içerik sadece sömürü içindir, bilgi paylaşılamayacak kadar kutsaldır onlara göre örnek iki site var.. genelde w*rez içerikli h*ck değil katılımsız modifiye xp portable yapan iki sitemiz var.. işlerini gerçekten güzel yapan.. herikisi de 100.000 üye seviyesinde ve iletilerin ortalama %60 ı 15 kişi tarafından karşılanır.. utanılacak bir durum..- amaçları eğlencedir.. oyun modu gibi, kullanıcı hakkında yorum yazma isteğini karşılayan modlar gibi..

ve belki de buna bağlı olarak phpbb coderlara hak vermemek elde değil özellikle hızlı cevap konusunda gerçekten sadece IM benzeri bir işlevi var.. zaten yazacak bişeyi olan bir butona fazladan tıklar..

@Iceman kısmen haklı.. eğer amaç hobi ise kullanıcıyı niye umursayayım ki -yani bence-
@Akansu arkadaşımız da haklı.. internetle son 5 yılda tanışan herkes vb gördü, ona alıştı.. ister istemez ona yakın birşey istiyorlar..

ne bileyim yaa.. iyice karman çorman ettim..

hay ben vb'ye.. :D
muiketi
yetkili
yetkili

Kullanıcı avatarı

HTML: Çok iyi
Sürüm: phpBB 3.0.7 PL1

Önceki

Anket ve sorular