Web sayfamız sadece phpBB 3.0.x sürümlerine destek vermektedir. Konu açmadan, ileti yazmadan önce lütfen site kuralları sayfamıza göz atınız.

Dönüşüm sonrasında ortaya çıkan bazı hatalar

Forum kuralları
Lütfen bu bölüm ve alt bölümlerde yardım isterken "yardım isteme şablonu" nu kullanınız.

Dönüşüm sonrasında ortaya çıkan bazı hatalar

İleti kapadokyali 09 Ekm 2008 15:11

phpBB3 sürümü: 3.0.2
Panonun tam adresi:http://pano.nevsehir.web.tr
Eklentiler / Temalar: Advanced SEO - Prosilver
Eklentilerin indirme adresi: http://www.phpbb-seo.com
İşletim sistemi, php ve mysql sürümünüz: Linux - 5.0 - 4.1
Sorun çıkan sayfa URL adresi: Forum Geneli

Soru/hata tanımlamaları:
Merhaba;
SMF (1.1.6)'den phpBB3 (3.0.2) 'e dönüşümde karşılaştığım bir sorunum var.
Dönüşüm sonrasında forum genelinde mesaj içerisine (haricen yada dahilen) eklenen resimleri görüntüleme problemi var. SMF'de de aynen kullanılan img tag'ları eski forumda aşağıdaki örnekte olduğu gibi eklenen he resim için ayrı ayrı ölçeklendiriliyordu.

Kod: Tümünü seç
[img width=750 height=562]http://img134.imageshack.us/img134/6632/aaortahisarua8.jpg[/img]

Mesajlarda ve özellikle resimlerin yoğun olduğu kategorilerde tüm resim eklemeleri bu şekildedir ve dönüşüm sonrası görüntülenememektedir. İşin kötüsü buradaki width/height değerleri her bir resim için farklı farklıdır. Aski halde tek tip olsa, SQL'deki ilgili tablodan gerekli değişikliği hemen yapardım. Img taglarındaki bu width/height ölçeklerini topluca silme şansım var mı ?
Ne önerirsiniz ? Yardımlarınızı bekliyorum.
Saygılar...

Soru/hatadan önce ne değişiklik yaptınız:
SMF 1.1.6'dan phpbb 3.0.2'ye dönüşüm.
En son kapadokyali tarafından, 10 Ekm 2008 00:07 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
kapadokyali
kullanıcı
kullanıcı

HTML: Orta
CSS: Orta
PHP: Başlangıç
phpBB3: Başlangıç
Sürüm: phpBB 3.0.7 PL1

Re: Dönüşüm sonrasında ortaya çıkan bazı hatalar

İleti CitLemBiK 09 Ekm 2008 23:48

Yapilacak birsey yok bu sorununuz ile ilgili , tüm img kodlarini teker teker düzeltmeniz gerekecek...

Phpbb2 yada baska sistemlerde kullandigiz eklenti phpbb3 ile uyusmadigindan dolayi bu tarz hatalar olabilmekte... Ben sirf bu yüzden GELISMIS IMAGE RESIZE (phpbb2)'de kullanmiyordum , basit resim kücültme scriptleri kullaniyordum...

Uzun sözün kisasi...

[img width=750 height=562]http://img134.imageshack.us/img134/6632/aaortahisarua8.jpg[/img]

kodu

[img]http://img134.imageshack.us/img134/6632/aaortahisarua8.jpg[/img]

olmak zorunda , ve bunu elle yapmak zorundasiniz...

Ama söylede birsey varki eger tüm resimleriniz...

width=750 height=562

degerinde ise , veritabani güncellemesi ve daha sonra reparse fonksiyonu ile birseyler yapilabilir... :)
CitLemBiK
genel yetkili
genel yetkili

Kullanıcı avatarı

İsim: Isim Siz
CSS: Başlangıç
PHP: Orta
phpBB3: İyi
Sürüm: phpBB 3.0.6 (Branch)

İleti kapadokyali 11 Ekm 2008 17:57

Manuel uğraşı biraz uzun ve zahmetli olacak ama, tahmin ettiğim gibi değişken ölçeklendirme konusunda dediğiniz gibi yapabilecek bir şey yok sanırım. Gelelim 2.soruya;

Eklentiler konusunda da (resim ise) görüntülenme ya da (dosya ise) indirme problemleri var. Eklenti istatistikleri görünüyor, mesajı yeniden düzenlerken eklenti listesinde de mevcut, buna rağmen görüntülenmiyor, ya da download yapılabilse de dosya içeriği çalışmıyor. Dosya olarak eklentilerim fazla değil, ancak resim olarak eklentilerim epeyce var. Dönüşüm sonrasında manuel olarak mevcut dosyaları manuel olarak dizine (/files) dizinine kopyaladım. Bu problemin varsa çözümü konusunda yine yardımızı bekliyorum.

Saygılar...
kapadokyali
kullanıcı
kullanıcı

İleti CitLemBiK 11 Ekm 2008 18:03

Eklentileriniz smf'den kalan eklentilermi , yoksa dönüsümden sonra eklediklerinizmi?...

Eklentiden kastiniz (Attachment) degilmi bu arada?

Eger smf'den kalan attachment'ler ise , aklima pek birsey gelmiyor , cünkü hayatimda hicbir smf forum görmedim , ve sistemleri ve isleyisi hakkinda fikir sahibi degilim...

Eger phpbb3'e gectikden sonra eklediginiz eklentilerde sorununuz varsa , konuyu biraz daha acmanizi ve örnek sayfa vermenizi rica edecegim...
CitLemBiK
genel yetkili
genel yetkili

Kullanıcı avatarı

İleti kapadokyali 11 Ekm 2008 18:50

Merhaba;
Öncelikle şunu belirteyim. Bu başlık altında sorduğum tüm sorular SMF'den phpbb3'e aktarılma ile ilgilidir.

Eklentilerim, SMF den aktarılan eklentiler (Attachment) . Aynı konu için örnek linkler;

SMF Link : http://forum.nevsehir.web.tr/index.php? ... 24#msg3624
phpbb3 link : http://pano.nevsehir.web.tr/nevsehir-ka ... html#p3624

Bu (herhangi bir) eklenen dosyanın SMF nin eklenti dosyasındaki (/attachment) hali;
444_balon10_jpg908b906558c959417af40c451380ebe4

Buda phpbb3 ün eklenti dosyasındaki (file) hali; (örnek bir eklenti yapmıştım)
259_Turkish_zip678c615a9226f27bd5af29a119dfe0a3

Her iki forum sisteminde de benzer yapıda kayıt edildikleri görülüyor.

Umarım bu bilgiler çözüme faydalı olabilir.
kapadokyali
kullanıcı
kullanıcı

İleti CitLemBiK 11 Ekm 2008 19:00

Ilginc bir sorun , ben oldum olasi phpbb ilgilisi oldugumdan dolayi , smf isleyisini pek anlayamadim , ama eger mesaj , konu , vs... gibi degerleri sorunsuz dönüstürmüs iseniz , ve tek sorununuz su an icin eklentiler ise , converter (Dönüstürücü'yü) incelemem gerekecek...

Acaba neyle , hangi kodlarla dönüsüm yaptiginiza dair bir baslik verebilirmisiniz?

Files klasöründe 56 isimli bir resim varmi ayrica?

Yada veritabaninda 56 degerindeki resmin adini verebilirmisiniz yada o resmi imageshack'e falan yükleyin...

http://pano.nevsehir.web.tr/download/file.php?id=56&sid=751b7fbc66fc0288f8721e73009bba8b&mode=view

Ama önemli olan siz su SMF'den PHPBB3'e dönüsütürücü programin linkini verin , insallah birseyler yapabilirizi , belki , herhalde , yani , galiba... :roll:
CitLemBiK
genel yetkili
genel yetkili

Kullanıcı avatarı

İleti kapadokyali 11 Ekm 2008 19:38

1. Dönüşüm yaptığım ve kullandığım phpbb3 sürümü : phpBB SEO Premod V 3.0.2
http://www.phpbb-seo.com/boards/phpbb-s ... t1549.html

Kullanığım Convert Dosyası;
SMF_phpBB3_convertor_B5.zip
(26.54 KB) 34 defa indirildi

SEO ekli olduğu için bunu tercih etmiş, manuel türkçe dil dosyasını ekleyerek kurulum ve dönüşümü yapmıştım. Türkçe karakter problem oldu ancak, phpmyadminden manuel olarak değiştirdim. Konu,Mesaj,Anket,Üye vb. dönüşümlere problem yok. Avatar sorunu var fakat (o kısma uğraşmadım henüz) , ona sonra bakarız. Şİmdilik önceliğim, resimler ve eklntiler.

2. 56 id si olan resmin File klasöründeki dosya adı şu şekildedir.
56_2_jpg156005c5baf40ff51a327f1c34f2975b

Görüntü için yukarıda verdiğim linki tekrar vereyim (56 id numaralı resim);
http://forum.nevsehir.web.tr/index.php? ... 24#msg3624

İlk sıradaki resimdir.

Teşekkürler..
kapadokyali
kullanıcı
kullanıcı

İleti CitLemBiK 11 Ekm 2008 20:46

Ilk firsatta localde smf kurup , birkac test yapacam sonuclari , ve insallah bulursamki cözümünü sana birkac güne söylerim.

Converter'i iyi inceleyebilip mantigini anlayabilirsem , belki cözümünü kolay ve saglam bulurum...

...
CitLemBiK
genel yetkili
genel yetkili

Kullanıcı avatarı

İleti kapadokyali 11 Ekm 2008 22:25

İlginiz için teşekkür ederim, umarım uygun bir çözüm yolu buluruz. Ben de bu süreçte avatarlarla ilgili soruna bakayım. Anlaşılıyorki, forum genelindeki görüntülenebilen tüm unsurlar dönüşüm sonrası sorunlar veriyor. Ancak yine de ne pahasına olursa olsun geçmeye azmettim, artık dönüşü yok. 65 binden fazla mesaj,15 binden fazla konu ve ve 3000 e yakın üye bilgilerinin metin olarak genelde başarılı bir aktarılması en önemli unsurdu. 3 yıllık SMF deneyiminden sonra, öteden beri esnekliğini ve tasarımını beğendiğim phpbb ye yardımlarınızla kısa sürede adapte olabilirim inşallah.

Bu arada başka bir soru vardı aklımda onu sorayım. Bu SQL sorgusu olacak.

Malum, kurulum yaparken yönetici olarak 1 nolu ID ye sahip olacağımı düşünmüştüm ancak, Anonim kurucu olayını bilmiyordum. Dolayısıyla son üye ID si olan 3472 yi aldım yönetici olarak. Şimdi ise, yine tarafımdan kullanılan 2 nolu ID almak istiyorum. Yani 3472 nin tüm üyelik ve yönetici yetkilerini 2 nolu ID ye aktarmak , yani ID nosunu değiştimek istiyorum. Bunun sorgusunu nasıl yapacağımı anlatırsanız sevinirim.

Saygılar...
kapadokyali
kullanıcı
kullanıcı

İleti CitLemBiK 12 Ekm 2008 16:46

Id olayini phpbb2'de kolay yapabiliyordum , ama phpbb3'de id ile oynamanin riskli oldugunu düsünüyorum...!

Neden?

Konuyu gönderen üye id'side degismek zorunda...
Iletiyi gönderen üye id'side degismek zorunda...
Izinlerin baz alindigi üye id'side degismek zorunda...
Avatar , rank , tema , ve sanirim daha onlarca riskli olay...

Bu yüzden simdilik pek ellesmiyorum...

Benim üye id 4200 küsür mesela... Birkac kere üyeligimi sildigimde kendi forumumdan...

Ama localde test edebilirsin ID olayini sonuclari paylasabilirsin...
CitLemBiK
genel yetkili
genel yetkili

Kullanıcı avatarı

Sonraki

Diğer pano türlerinden dönüşüm