Web sayfamız sadece phpBB 3.0.x sürümlerine destek vermektedir. Konu açmadan, ileti yazmadan önce lütfen site kuralları sayfamıza göz atınız.

phpBB2 -> phpBB3 dönüşümü

Forum kuralları
Lütfen bu bölüm ve alt bölümlerde yardım isterken "yardım isteme şablonu" nu kullanınız.

phpBB2 -> phpBB3 dönüşümü

İleti paco 30 May 2007 11:39

merhaba

tüm yaptıklarımı sırayla anlatayım nerde yanlış yaptığı söylerseniz çok sevinecem.

1-hazır kurulu phpbb2 forumum var ve şuan aktif halde

2-ben phpbb3 geçmek istiyorum bunun için veritabanında yer açtım dosyaları ftp ye attım ve install yaptım buraya kadar herşey tamam şunuda belirtmek istiyorum (phpbb2 için ayrı bir veritabanı var phpbb3 için ayrı bir veritabanı açtım) şimdi benim takıldığım konu install işlemi bittikten sonra eksi phpbb2 üyelerimi konularımı phpbb3 taşımak istiyorum ama dönüştürme sırasında herşey uygundur diyor ve dönüştür tuşuna bastıktan sonra gelen pencerede tüm ayarları yapıyorum ama olmuyor (../forums) yazan kısıma farklı şeyler deniyorum ama olmuyor..

3- benim phpbb3 install yaparken hazır phpbb2 veritabanı üzerindenmi install yapmam gerekiyor dönüştürmede sorun çıkmaması için yoksa benim yaptıklarım doğru ama bir yerde hatamı yapıyorum..?

umarım derdimi anlatabilmişimdir yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..
En son paco tarafından, 30 May 2007 15:12 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
paco
kullanıcı
kullanıcı

İsim: rıdvan çelik
HTML: İyi
PHP: Orta
phpBB3: Orta
Sürüm: phpBB 3

Re: php3 kurulumu hakkında yardım

İleti ALEXIS 30 May 2007 13:46

Lütfen php2 ve php3 gibi hatalı kullanımlarınızı düzeltiniz.
ALEXIS
yönetici
yönetici

Kullanıcı avatarı

HTML: Çok iyi
CSS: İyi
PHP: İyi
phpBB3: Çok iyi

Re: php3 kurulumu hakkında yardım

İleti paco 30 May 2007 15:13

şimdi nasıl..?
paco
kullanıcı
kullanıcı

Re: phpbb3 kurulumu hakkında yardım

İleti ALEXIS 30 May 2007 15:41

3. soru dan başlamak en iyisi:

"benim phpbb3 install yaparken hazır phpbb2 veritabanı üzerindenmi install yapmam gerekiyor"

Evet phpBB 2.0.x ten phpBB3'e güncelleme yaparken 2.0.x'ın veritabanını kullanacaksın, ancak dönüştürme formunda ön-ad (prefix) için phpbb2_ (2.0.x prefixi) yazmayacak, phpbb3_ vb yazacaksın.

Dönüştürme sistemi phpbb2 ye ait verileri süzecek ve bunları kendine uygun hale getirip phpbb3_ prefixi ile aynı veritabanına kaydedecektir.

phpbb2 veritabanı kesinlikle zarar görmez, hatta ona hiç dokunulmaz da diyebiliriz, sadece oradan okuma yapılır, o yüzden dönüştürme işleminin hiçbir riski yok, beğenmezseniz, sorun çıkarsa daima phpbb 2.0.x sistemi ile devam edebilirsiniz.

2. forums/ yazan yere phpbb3 dosyalarını attığınız yere göreceli olarak phpbb2 forumunun yerimi yazacaksanız. Bu özelliğin sebebi, bazı dosyaların da kopyalanması (attachment, smilies, avatar, rank vb.)

Bu konuda bir resim ekleyeyim, daha anlaşılır olur. Ayrıca önceden derlediğim birkaç yazıyı da alıntı olarak ekliyorum.

Ön bilgiler

Dönüştürme işlemine başlamadan önce her ihtimale karşı verilerinizi yedekleyiniz.

Dönüştürme işlemleri

phpbb3'ü sunucumuza atıyoruz ve phpbb2 ile aynı veritabanına phpbb_ hariç bir prefix ile kuruyoruz. Kurulum bittikten sonra son aşamada yönetim paneline gitmemizi sağlayan "login/giriş" butonuna basmıyoruz, "convert" sekmesine geçiyoruz.

"Available convertors" listesinde, phpBB 2.0.x yazan kutunun sonundaki "Convert" linkine tıklıyoruz.

"Specify conversion options" sayfasına ulaşıyoruz. Buradaki ayarlar phpBB2 forumunun ayarlarıdır. "Prefix for tables in database" kısmı phpBB2 de kullandığımız veritabanının prefix'ini yazacağız, ancak phpbb_ den farklı prefixlerde hata veriyor, yani phpbb2 phpbb_ prefix'i ile kurulu olmalı *1. "Forum path" ise phpBB2 forumunun phpBB3'e göre göreceli yoludur.

Prefix for tables in database: phpbb2 nin veritabanı ön eki (prefix)
Forum path: phpbb2 forumunun göreceli yolu

Sonra "Begin conversion" butonu basıyoruz. 27 adımlık bir dönüştürme işlemi yapacağız

*1 emin değilim

Please make sure that these folders exist and are writable by the webserver then try again:

images/avatars/gallery/
images/ranks/
images/smilies/
Eklentiler
convert.PNG
ALEXIS
yönetici
yönetici

Kullanıcı avatarı

İleti paco 30 May 2007 17:06

sorularımla sıkıyorum ama kusuruma bakmayın lütfen..

ilk baştan başlıyormuş gibi anlatıyorum

bu işlerde yeni olduğumdan bazı şeyleri anlamakta zorluk çekiyorum mesela

Dönüştürme işlemleri

phpbb3'ü sunucumuza atıyoruz ve phpbb2 ile aynı veritabanına phpbb_ hariç bir prefix ile kuruyoruz. Kurulum bittikten sonra son aşamada yönetim paneline gitmemizi sağlayan "login/giriş" butonuna basmıyoruz, "convert" sekmesine geçiyoruz.

demişsiniz ben phpbb3 dosyasını zip ten çıkarıp ftp ye attım ve link adresini vererek install ettim ama yeni açtığım veritabanı üzerinden install ettim sizin dediğinize göre yeni bir veritaban açmama gerek yok hazır kurulu olan phpbb2 üzerine install yapıcam doğrumu..? eğer doğruysa ben hazır kurulu olan veritabanı üzerinden bir türlü phpbb3 install yapamadım gösterdiğim yollarda sorun varmış bağlantı kurulamıyormuş ama yeni açtığım vebtabanı üzerinden kurunca sorun olmuyor kurabiliyorum ama bu defada phpbb3 dönüştüremiyorum bana yapmam gerekenleri anliyacağım şekilde anlatırsanız sevinirim ve (prefix ) nedir anlamadım..

ve ben phpbb2 yi cpanel den fantastico seçeneğinden kurdum bununla ilgili bir sorun olabilirmi..?
paco
kullanıcı
kullanıcı

İleti ALEXIS 30 May 2007 19:45

Anlattıklarımı anlamış ama uygulayamamışsınız.

phpBB3 ü kurduğunuz yeni veritabanını silin. Sıfırdan bir kurulum yapın, kurarken phpBB2 nin bulunduğu veritabanı bilgilerini verin, ancak prefix (ön-ek) kısmına phpbb3_ yazın. Veritabanı bilgilerini phpBB2'nin config.php dosyasında bulabilirsiniz.

prefix, türkçeye tercüme edilmiş haliyle ön-ek, veritabanından bulunan tabloların karışmasını engellemek için kullanılan bir kelimedir. Mesela phpBB2 muhtemelen phpbb2_ prefixi ile kuruludur. Tablo adları da şöyle olur: phpbb2_post, phpbb2_topic, vb.

Eklediğim resimde görülen "preafix fot table" kısmına phpbb2'nin prefixini yazacaksınız, genelde phpbb2_ dir ancak bu bilgi de phpbb2 config.php dosyasında yazar.

Örneğin benim bir phpbb2 config.php dosyam:

Kod: Tümünü seç
$dbhost = 'localhost'; // veritabı sunucusu
$dbname = 'styles_demo'; // veritabanı adı
$dbuser = 'root'; // veritabanı kullanıcı adı
$dbpasswd = 'root'; // veritabanı parolası

$table_prefix = 'phpbb_'; // prefix (ön-ek)

Eğer sorun çıkarsa, sorun çıkan sayfayının resmini alıp eklemen, veya hata kodlarını yazman sorunu çözmek için yeterlidir. Zor bir işlem değildir, eliniz alışında gözü kapalı yapacaksınız.
ALEXIS
yönetici
yönetici

Kullanıcı avatarı

Re: phpBB2 -> phpBB3 dönüşümü

İleti paco 31 May 2007 13:37

kurduğum phpbb3 forumda cevap yaz yeni konu aç butonları yok ne yapmam gerek..?
paco
kullanıcı
kullanıcı

İleti sabri ünal 31 May 2007 15:18

stil yönetimi -> resim setleri -> yenile
sabri ünal
kullanıcı
kullanıcı

Kullanıcı avatarı

İsim: sabri ünal
CSS: Başlangıç
PHP: Başlangıç
phpBB3: Başlangıç
Sürüm: phpbb3 CVS

İleti paco 31 May 2007 15:43

stiller kısmına giriyorum ama dediğiniz gibi bir yer göremedim..bu arada admin panelden bakıyorum
paco
kullanıcı
kullanıcı

İleti ALEXIS 31 May 2007 15:57

Türkçe butonlar görünmediğinde resim seti yenileme işlemi aşamaları.
Eklentiler
yenile.png
ALEXIS
yönetici
yönetici

Kullanıcı avatarı

Sonraki