Web sayfamız sadece phpBB 3.0.x sürümlerine destek vermektedir. Konu açmadan, ileti yazmadan önce lütfen site kuralları sayfamıza göz atınız.

soru sormadan önce dikkat edilecekler

İleti ALEXIS 17 Arl 2006 07:28

Forumda sorunuzu yöneltmeden önce lütfen aşağıdaki noktalara dikkat edin.

Sorunuzu sormadan önce:

▪ Kendiniz bir şeyler yaparak sorunun üstesinden gelmeye çalıştınız mı?
▪ Sorunu çevrenizdekilere ileterek onlardan yardım istediniz mi?
▪ Karşılaştığınız durumla ilgili internette ve forumda ya da phpbb belgelerinde arama yaptınız mı?

Bu basamakları geçtiyseniz sorunuzu bize iletmeniz için hiçbir sakınca yok. Ancak bunu yaparken lütfen bize aşağıdaki bilgileri de verin:

▪ Kullandığınız phpbb sürümü
▪ Kullandığınız eklentilerin adları ve sürümleri

Soruyu mutlaka ilgili başlık altında sorun.

Ayrıca, açacağınız başlıkları ve soru metnini anlaşılır kılın; noktalamaya ve anlatıma dikkat edin. YARDIM!, İMDAT!, ACİL! gibi ünlemler kullanmayın. Aksi takdirde yazdıklarınız anlaşılmaz ve kimse size yardım edemeyeceğinden çözüm bulamazsınız. Size yardım edebilecek kişiler çevrimiçi ise, zaten en kısa sürede yanıt alırsınız.

Burada yazılanlardan hiçbirine kulak asmayıp sonra da sorunuza cevap alamazsanız hiç şaşırmayın.
ALEXIS
yönetici
yönetici

Kullanıcı avatarı

HTML: Çok iyi
CSS: İyi
PHP: İyi
phpBB3: Çok iyi
Sürüm: phpBB 3

Re: soru sormadan önce dikkat edilecekler

İleti ALEXIS 17 Arl 2006 07:34

Muhtemelen phpbb'yi kullanmak için yardım ve destek arıyorsunuzdur. Doğru yere geldiğinize emin olabilirsiniz.

Panomuzun daha kaliteli olabilmesi, hızlı cevap alabilmek için; her zaman aklımızda olması gerekenler:

a. Soru sormadan önce lütfen arama yapın ve "Makaleler" bölümüne göz atın. "Kullanıcı Kılavuzları" mevcut ise bunları okuyun. Varsa "Sık Sorulan Sorular" 'a göz atın. Mesaj panosu kullanımı ile ilgili sorunlar için "Pano Kılavuzu" kısmına bakın. Bu gibi yerlerde sık ve çok sorulan sorular ile sık görülen problemler açıklanır.

b. Yardım eden ve edecek herkes gönüllü üyelerden oluşur, ve phpbb bedavadır. Bu sebeple cevap alamama olasılığınız da her zaman mevcuttur.

Sorduğunuz soruya (başlık) cevap alamazsanız, 6 saat aralıklarla sorunuzu yineleme hakkınız vardır. Bunu da sorunuzun altına yeni bir mesaj açarak; konu hakkında olan gelişmeleri, düzeltmeye çalışırken ortaya çıkan farklı bir hata varsa bunu yazın, yoksa sorunuzu tekrar yazmak yerine "GÜNCELLEME: 6 saat geçti" gibi bir not yazın. Sakın "Yok mu bilen?" gibi kaba algılanabilecek yazılar yazmayın, başlığın kilitlenmesine sebep olursunuz.

c. Destek ve yardım panomuz sadece phpBB soru(n)larına ve ilgili forum kategorilerine dahil soru(n)lara cevap verir. phpBB ile alakası olmayan diğer soruları bu tür konular ile ilgilenen pano veya haber gruplarına sorunuz.

d. Yardım ve destek için hiçbir üyemizi "Kişisel Mesaj" ile rahatsız etmeyin. Bu tür talepler için e-posta ve anında mesajlaşma yazılımlarını tercih edin.

e. Ayrıca sizden, doğru düzgün soru sormanın yolları adlı yazıyı da okumanızı rica edeceğim.

Yukarıda yazılanlar kural olmamakla birlikte bu kriterleri yerine getiren kullanıcıların soru ve taleplerine öncelik verilecektir. Daha fazla dikkate alınacaktır.
ALEXIS
yönetici
yönetici

Kullanıcı avatarı

Hata oluştu, soru soracaksınız

İleti ALEXIS 17 Arl 2006 07:35

Hata oluştu, soru soracaksınız:

1. Ne yaptın da hata aldın? Ne kurdun, ne sildin, ne çalıştırdın?
2. Hatayı çözmek için neler yaptın?
3. Hata ile alakalı olabilecek yan etkiler (modlar) neler?

Çoğu zaman hata kodunun standart kısmını google ye yapıştırmak bir sonuca ulaştırabiliyor, klasik hataler var çünkü.

Hata mesajlarında varılan genel kanı, hata mesajında yazan satır numarısında hata olduğudur. Hayır! Hata, hata mesajında yazan satırda değildir. O verilen satırda size gösterilen hata mesajının kodları vardır.

Şunun gibi mesela:

Kod: Tümünü seç
if( !($result = $db->sql_query($sql)) )
{
   message_die(GENERAL_ERROR, 'Could not query categories list', '', __LINE__, __FILE__, $sql);
}

İşte size verilen satırda bu bulunur, message_die diye başlayan ve includes/functions.php tanımlanan bu fonksiyon kendisinden önce olan bir php komut dizisinde bir hata oluşursa, hatayı yazdırması sağlanır.

Bu hata mesajından önce bir SQL sorgusu bulunur, eğer sorguda herhangi bir hata oluşursa, hata mesajını bunu bize bildirir.

Uzun lafın kısası, ekrandaki hata mesajında yazan satırdan ortalama 30 satır yukarı doğru hata arayın. Hatalar genelde yazım hataları (satır sonuna konmayan virgüller, noktalı virgüller, tırnak işaretleri), SQL sorgusunda olan ancak veritabanına yazılmayı unutulmuş satır veya tablolar. Kodları yapıştırırken yanlış yapıştırma, bir nokta dahi atlansa hata verecektir.

Bu tür yazım hatalarını orta seviye ve üstü php editörlerinde kolayca tespit edebilirsiniz. Normalde php kod renklendirme açıkken, hatalı satırdan sonrası veya hatalı satırlarda renk düzeni bozulur.
ALEXIS
yönetici
yönetici

Kullanıcı avatarı

İleti ALEXIS 31 May 2007 16:01

Tarafımızdan yapılan açıklamalar, eklenen örnek resimler, tarafımızdan yapılan Türkçe dil dosyalarına göredir.
ALEXIS
yönetici
yönetici

Kullanıcı avatarı

İleti ALEXIS 29 Arl 2007 22:46

phpBB Türkiye sitesi, phpBB3 kullanıcılarını bir araya getirmek için oluşturulan özel ve bağımsız bir platformdur. Yöneticiler dahil, hiç kimsenin yardım etme zorunluluğu yoktur. Yardım tamamen gönüllü yapılır.

Sitemiz sadece phpBB 3.0 sürümüne destek vermektedir. Konu açmadan, ileti yazmadan önce lütfen site kuralları sayfamıza göz atınız.
ALEXIS
yönetici
yönetici

Kullanıcı avatarı

Site Kullanımı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir