Web sayfamız sadece phpBB 3.0.x sürümlerine destek vermektedir. Konu açmadan, ileti yazmadan önce lütfen site kuralları sayfamıza göz atınız.

index, forum, konu sayfalarına metin reklam

Forum kuralları
Makale ve yazılardan sonra sadece makale hataları, güncellemeler ile ilgili iletiler yazabilirsiniz, lütfen makale konusuyla ilgili soru sormayınız yardım istemeyiniz.

İsteyen herkes makale ekleyebilir, eklenen makaleler yetkili tarafından incelenip onaylanırsa yayına alınacaktır. Eklediğiniz makalelerde telif haklarına uymak zorunludur.

Sitedeki tüm yazı ve makaleler Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.5 lisansı ile korunmaktadır. Alıntı şartları sayfasını mutlaka okuyunuz.

index, forum, konu sayfalarına metin reklam

İleti ALEXIS 15 Haz 2007 19:32

Test sürümü: phpBB3.RC2 & prosilver

index, forum ve konu sayfalarında ufak metin reklamlar için uygun yerler var. Testlerde adsense tavsiye ve yatay bağlantı birimi türünden reklamlar kullandım.

Her reklam alanı için adsense veya türevinde kanal sistemini kullandığım için her yere ayrı reklam kodu koydum. Ancak reklamlar ayrı bir html sayfaya konulup konu ve forum sayfalarından INCLUDE yolu ile çağırılabilir, bu reklamları daha tek noktadan kontrol etmemizi sağlar. Ayrıca INCLUDE ile daha az kod kullanmış oluruz.

Beni tanıyanlar ufak bir estatik hastalığım olduğunu bilir, reklam yerleşimlerine de yansıdı bu, sadece hoş görünen yerlere reklamı yerleştirdim, siz tabi olmadık bir yere yerleştirip ziyaretçinin gözününe sokabilirsiniz reklamı, ben boş alanlardan istifade ettim genelde. Reklam dağılımı da iyi yaptığım için üst üste koyduğumuzda sitemizi reklam çöplüğüne çevirecek kadar çok reklamı panomuza ustaca dağıtacağız.

İnce ayar yapanlar için dezavanaj sayılabilecek ufak bir ayrıntı var, üst taraftaki kutu ile reklamlarımızın ve yetkili paneli linkimizin arası çok az açılıyor.

Reklamlarımızı yerleştirelim, - reklam kodları - yazan yerlere kendi reklam kodlarınızı yerleştirmeyi unutmayın.

---------------------------------------------------------------------

index sayfası

index sayfasındaki reklamı "tüm forumları okundu olarak işaretle" linkinin yerine koyacağız, tabi oturum açmayanlar görecek sadece. Oturum açanlar için o üst kısım oldukça kalabalık, reklam yerleştirmek için saatleri vb. kaldırmamız gerekecekti ki biz onu yapmadık.

Ek olarak yine oturum açmayanlar için bu reklamı yetkili paneli linki yerine koyabiliriz, benzer bir örnek var aşağılarda, ondan yararlanarak. Ancak ben sol navigasyon kullanıyorum ve onu savunuyorum, fareyi sol el ile tutuyoruz, sol yerleşimler elimize daha yatkın oluyor, en azından benimkine.

[ AÇ ]

styles/prosilver/template/index_body.html

[ BUL ]

Kod: Tümünü seç
   <!-- IF not S_IS_BOT and U_MARK_FORUMS --><li class="rightside"><a href="{U_MARK_FORUMS}" accesskey="m">{L_MARK_FORUMS_READ}</a></li><!-- ENDIF -->

[ BUNUNLA DEĞİŞTİR ]

<!-- IF not S_IS_BOT and U_MARK_FORUMS --><li class="rightside"><a href="{U_MARK_FORUMS}" accesskey="m">{L_MARK_FORUMS_READ}</a></li>
   <!-- ELSE -->
   <li class="rightside">
      - reklam kodları -
   </li>
   <!-- ENDIF -->

Resim

index sayfası -2

index sayfasında bir reklam yeri daha var yine oturum açmayanlar için. Oturum açıldığında üst taraftaki kullanıcı linkleri (özel mesajlar vb.) olduğu alan boş kalmakta, hemen bundan istifade edelim.

[ AÇ ]

styles/prosilver/template/overall_header.html

[ BUL ]

<!-- IF not S_IS_BOT -->
               <!-- IF S_USER_LOGGED_IN -->
               <li><a href="{U_PROFILE}" title="{L_PROFILE}" accesskey="u" class="icon-ucp">{L_PROFILE}</a></li>
               <li>
                     <!-- IF S_DISPLAY_PM --> (<a href="{U_PRIVATEMSGS}">{PRIVATE_MESSAGE_INFO}</a>)<!-- ENDIF --> &bull;       
                  <a href="{U_SEARCH_SELF}">{L_SEARCH_SELF}</a>
                  <!-- IF U_RESTORE_PERMISSIONS --> &bull;
                  <a href="{U_RESTORE_PERMISSIONS}">{L_RESTORE_PERMISSIONS}</a>
                  <!-- ENDIF -->
               </li>
               <!-- ENDIF -->
            <!-- ENDIF -->

[ BUNUNLA DEĞİŞTİR ]

<!-- IF S_USER_LOGGED_IN -->
            <!-- IF not S_IS_BOT -->
            <li>
               <a href="{U_PROFILE}" title="{L_PROFILE}" accesskey="u" class="icon-ucp">{L_PROFILE}</a>
                  <!-- IF S_DISPLAY_PM --> (<a href="{U_PRIVATEMSGS}">{PRIVATE_MESSAGE_INFO}</a>)<!-- ENDIF --> &bull;       
               <a href="{U_SEARCH_SELF}">{L_SEARCH_SELF}</a>
               <!-- IF U_RESTORE_PERMISSIONS --> &bull;
               <a href="{U_RESTORE_PERMISSIONS}">{L_RESTORE_PERMISSIONS}</a>
               <!-- ENDIF -->
            </li>
            <!-- ENDIF -->
            <!-- ELSE -->
            <li>
               - reklam kodları -
            </li>
         <!-- ENDIF -->

Resim

forum ve konu sayfası

Hem forum sayfasına hem de konu sayfasına reklamı aynı yere yerleştireceğiz, reklam yerleşim yeri üst kısımda "yetkili paneli" linkinin olduğu düzlem. İki reklam alanı olacak, biri "yetkili paneli" yazısının yerinde (yetkili olmayanlar görecek sadece, yetkisi olanlar panel linkini görecek) diğeri de onun en sağına.

[ AÇ ]

styles/prosilver/template/viewforum_body.html

[ BUL ]

<!-- IF U_MCP --><p>[&nbsp;<a href="{U_MCP}">{L_MCP}</a>&nbsp;]</p><!-- ENDIF -->

[ BUNUNLA DEĞİŞTİR ]

<ul class="linklist">
   <li class="leftside">
      <!-- IF U_MCP -->
         [&nbsp;<a href="{U_MCP}">{L_MCP}</a>&nbsp;]
      <!-- ELSE -->
         - reklam kodları -
      <!-- ENDIF -->
   </li>
   <li class="rightside">
      - reklam kodları -
   </li>
</ul>

[ AÇ ]

styles/prosilver/template/viewtopic_body.html

[ BUL ]

<!-- IF U_MCP --><p>[&nbsp;<a href="{U_MCP}">{L_MCP}</a>&nbsp;]</p><!-- ENDIF -->

[ BUNUNLA DEĞİŞTİR ]

<ul class="linklist">
   <li class="leftside">
      <!-- IF U_MCP -->
         [&nbsp;<a href="{U_MCP}">{L_MCP}</a>&nbsp;]
      <!-- ELSE -->
         - reklam kodları -
      <!-- ENDIF -->
   </li>
   <li class="rightside">
      - reklam kodları -
   </li>
</ul>

Resim

forum sayfası -2

Şimdi forum sayfasında konu adının altına, sadece alt foruma sahip olan forumların "Tüm forumları okundu olarak işaretle" linkinin sol tarafına reklam yerleştirelim. Ancak bir üstteki yerleşime oldukça yakın olduğu için aynı anda aynı tür reklamı tavsiye etmiyorum.

[ AÇ ]

styles/prosilver/template/viewforum_body.html

[ BUL ]

<li class="rightside"><a href="{U_MARK_FORUMS}">{L_MARK_FORUMS_READ}</a></li>

[ ÖNCESİNE EKLE ]

<li class="leftside">
         - reklam kodları -      
      </li>

Resim
ALEXIS
yönetici
yönetici

Kullanıcı avatarı

HTML: Çok iyi
CSS: İyi