phpBB Nedir?

phpBB, 2000 yılında yayınlanan ilk sürümünden itibaren, en çok kullanılan açık kaynak kodlu mesaj panosu haline gelmiştir. Yazılımın son sürümü olan phpBB 3.0 "Olympus" da daha öncekiler gibi, kolay yönetim paneli ve dakikalar içinde bir pano kurmayı sağlayan kullanıcı dostu yükleme sistemine sahiptir.

phpBB, geniş ve kapsamlı düzenlemelere imkan sağlayan özellikleri ve standart arayüzü ile sitenizi geliştirecek ve büyüyecektir. phpBB, bir topluluk oluşturmak için en iyi araçtır.

phpBB hakkında

Başlangıç olarak, phpBB dünyanın önde gelen açık kaynak kodlu mesaj panosu yazılımları içinde hızla yükselen ve başı çeken bir yazılımdır. phpBB, içeriğindeki güçlü izin sistemi, özel mesajlaşma, arama fonksiyonu, değiştirilebilir tema ve dil sistemi ve bunların yanında çoklu veritabanı desteğiyle her zaman bir çok anahtar özelliği içinde barındırmaktadır.

Son büyük sürüm olan phpBB3 "Olympus", değiştirilebilir biçim kodları ve hesap gereksinimleri, alt forum ve eklenti desteği ile diğer istenen özellikler gibi bir çok phpBB ilkini de beraberinde getirmektedir.

phpBB ilk olarak Haziran 2000'de, phpBB topluluğunda Finn diye bilinen, James Atkinson tarafından oluşturuldu. Aralık 2000 tarihinde 1.0.0 sürümü, 1.x çizgisinde takip eden alt sürümleri 1.4.4 sürümünün kullanıma açılmasıyla Kasım 2001'e kadar devam etti. Bu 1.x serisinin son sürümüydü. Bu arada gelişimine 2.0.0 ile Nisan 2002'nin son döneminde devam etti.

Takip eden 5 sene içinde, phpBB2 dünya çapında geniş bir kullanım kazandı ve açık kaynak kodlu yazılımların başarısında belirleyici bir rol oynadı.

2002'den beri gelişimine devam eden, phpBB3 "Olympus" aday sürümünü Mayıs 2007'de hazırlandı.

phpBB'nin arkasındaki bireylerden oluşan grup açık kaynak ruhunu paylaşmaktadır. phpBB grubu başarısını 2000 yılındaki oluşumuyla gelişime kararlı, ücretsiz açık kaynak kodlu mesaj panosu sistemlerinin desteğine devam etmiştir.


cron