Kurallar ve kullanıcı sözleşmesi

Site kuralları phpBB Türkiye topluluğunun sorumluluklarını arttırmak, siteyi daha iyi ve verimli kullanmak için tasarlanmıştır. Lütfen kural, koşul ve bilgileri okuyun ve uygulayın. Ayrıca bu site asla sınırsız özgürlük vaad etmez.

Aşağıdaki kurallar tüm site genelinde geçerlidir. Bazı bölüm veya forumlarda yöneticiler tarafından yazılmış "bölüm kuralları", "bölüm hakkında", "xxx şablonu" gibi özel kural ve istekler olabilir. Bunlar sadece o bölümler için geçerli olan kural ve isteklerdir.


 1. Üye kayıt
  1. Kayıt olurken ahlaksız, gizli mesaj içeren, site adları içeren isimler seçilemez.

  2. Kayıt sırasında çalışan bir e-posta adresinizi girmeniz gerekmektedir. Çünkü, e-posta adresinize gönderilen aktivasyon bağına tıklayana kadar üyeliğiniz tamamlanmaz.

 2. Site içeriği ve yardım konuları
  1. Sitemiz sadece phpBB 3.0 sürümü ile ilgili konulara, phpBB3 eklenti ve temalarına destek vermektedir. (Nuke gibi phpBB yi modül olarak kullanan sistemler sitemiz kapsamı dışındadır.)

  2. phpbb3.net, phpbb3.com, phpbb24.com gibi hazır phpBB3 panoları dağıtan sitelerde bulunan panolar ve bunların sorunları için bu sitede yer yoktur, lütfen hazır alınan panolar için kendi sitelerinden yardım talep ediniz.

 3. Pano ve forum kullanımı
  1. T.C yasalarını, uluslararası kanunları, anlaşmaları çiğneyen, politik, din, küfür (sansürlenerek de olsa), maksadı aşan argo, sataşma, aşağılama vb. içerikli yazılar içeren iletiler gönderilemez.

  2. Soru sormadan önce lütfen arama yapınız. Tekrar tekrar aynı soruları sormayınız ve benzer konular varsa onların altında sorunuzu ekleyiniz.

  3. Gönderilecek konuların başlıkları içerikleriyle alakalı olmalıdır. "Yardım, çok acele yardım..." gibi yazılar içeren konu başlıkları yazmamaya özen gösterin. Sonuçta hepimizin soru(n)ları önemli ve bir an önce çözüm beklemekte.

  4. Başlıkları yazarken başlıktan önce tek kelimelik bir açıklayıcı yazmaya özen gösterin. Örneğin yardım istiyorsanız mesaj başlığınızı şöyle başlatın: "[YARDIM] phpbb kurumıyorum". Açıklayıcı bir bilgi veriyorsanız: "[BİLGİ] MSSQL'e phpBB kurulumu", şeklinde ifadelerin kullanımı gereksiz zaman kaybını önler.

  5. Reklam amacı taşıyan konular açılamaz, iletiler yazılamaz. Ticari amaç güden hiçbir konu açılamaz, ileti yazılamaz. Site üzerinde üyeler hiçbir ticari faaliyet yapamaz.

 4. Konu - ileti gönderilirken dikkat edilmesi gerekenler
  1. Başlık ve içeriğinin anlaşılabilir bir dille, imla kurallarına ve Türkçe karakterlere dikkat edilerek yazılması, yanlış anlaşılmalara mahal verilmesini engelleyeceği gibi, diğer üyeler tarafından da daha kolay anlaşılmasını sağlayacaktır. IRC lisanı ile ileti yazmak, bir büyük bir küçük harfle yazmak, tamamı büyük, tamamı kalın, renkli yazılar kesinlikle yasaktır.

  2. Site genelinde, konular dahilinde konu dışı ikili sohbetler ve yazışmalar yapılamaz. Kullanıcılar, başka bir kullanıcının özel bilgilerini site içerinde yazamaz / açıklayamaz.

  3. Pano ortamında genel ahlak kurallarına aykırı, kişileri / kurumları küçük düşürücü, hakaret niteliğinde sözler kullanamazsınız. (Size karşı böyle bir durum söz konusu ise kesinlikle cevap yazarak tartışma başlatmayınız ve raporlama sistemini kullanarak ilgili ileti veya başlığı bildiriniz.)

  4. Hack, crack, warez gibi illegal konu ve yasadışı içerikten bahsetmek, forum nasıl hacklenir gibi sorular/cevaplar kesinlikle yasaktır. (Bu tür içerik ile karşılaştığınızda lütfen raporlama sistemini kullanarak ilgili ileti veya başlığı ropor ediniz.)

  5. Mesajlarda öğretici veya örnek gösterici küçük boyutlu resimler ve bağlantılar dışında gereksiz resim ve bağlantılar kullanılamaz.

  6. Yanıt gelmeyen bir soruya "yok mu bilen", "kimse cevap vermeyecek mi" gibi iletiler yazılamaz. Bir ileti içerisinde özellikle kişiye hitaben yardım talebi yapılamaz.

  7. Yeni bir konu açtıktan veya ileti gönderdikten sonra iletinizi değiştirmek veya ekleme yapmak isterseniz, eğer başka birinden yanıt gelmediyse ve/veya o yanıt sizin yazdıklarınız/yazacaklarınız ile ilgili değilse, yeni ileti yazmak yerine "düzenleme" yöntemini kullanın.

  8. Konulara teşekkür mesajı yazmak sadece laf kalabalığına neden olacağından, sadece basit teşekkür iletileri yazılmamalı. Yayınlanan bir konuyu beğendiğinizi belirtmenize gerek yoktur. Sorunuzu çözen birine, özel mesaj ile de teşekkür edebilirsiniz, ancak konunun sonunda sorununuzun nasıl çözüldüğünü, artık yardıma gerek kalmadığını yazabilirsiniz. Bu tür iletilerde teşekkür edebilirsiniz, ancak sırf yazmış olmak için lütfen basit teşekkür iletileri yazmayınız.

 5. Özel mesajlar ile ilgili hususlar
  1. Özel mesaj yolu ile diğer kullanıcılara reklam içerikli, rahatsız edici mesaj gönderilmesi kesinlikle yasaktır. (Bu tür mesajları lütfen bildiriniz.)

  2. Kendisi açıkça belirmediği sürece, hiçbir yöneticiden, editörden, üyeden özel mesaj ile yardım istemeyiniz. Yöneticilerimiz destek amaçlı olmayan tüm özel mesajlarınıza açıktır.

 6. Avatar ve imza kuralları
  1. Avatar resimleri
   1. Avatarlar pano kurallarına aykırı olamaz.
   2. Aşırı animasyon içeremez.
   3. Rütbe resimleri ve yönetici avatarları taklit edilemez.

  2. İmzalar
   1. İmzalar pano kurallarına aykırı olamaz.
   2. Gözü yorucu ve görselliği bozucu renk ve büyüklükte olamaz.
   3. Ticari kaygı ile ticari reklam içeremez.

  Avatar ve imza kurallarına uyulmadığı taktirde uyarı alabilir, avatar ve imzanız uyarı yapılmaksızın silinebilir. Avatar ve imza kullanma hakkınız, yönetici tarafından uyarı yapılmaksızın kısıtlanabilir.


 7. İletilere dosya ekleme kuralları
  1. İnternet üzerinde zaten mevcut olan bir dosya veya resimi eklemeyiniz, link veriniz.

  2. Ekleyeceğiniz resim büyükse, imkanınız varsa sıkıştırın, renk sayısını azaltın, optimize edin. Daha az yer kaplayacaksa JPG yerine PNG tercih edin.

  3. Sıkıştırılmış dosya gönderirken içinde thumbs.db gibi artıkların olmamasına dikkat edin.

 8. Yönetici yetkileri
  1. Yöneticiler yazılan yazının konusuyla ilgili olmayan bir bölümde yazıldığına karar verirlerse, yazıyı uygun bölüme aktarır veya silerler. Bu nedenle itiraz türü yazıların da silinmesi veya cevaplandırılması yönetici yetkisindedir.

  2. Kurallara uymayan veya gönderdikleri iletiler ile pano düzenine zarar verdikleri düşünülen üyeler yöneticiler tarafından uyarılıp, davranışın tekrarında sistemden uzaklaştırılırlar. Yeni üye statüsündeki kişiler (30'dan az iletisi olan kullanıcılar) site kurallarını ihlal etmeleri durumundan uyarılmaksızın sistemden süreli / süresiz uzaklaştırılabilirler.

  3. Site kurallarının güncellenme veya yenilerinin eklenmesi hakkı yöneticilerinde. Kurallarda değişiklik olması durumunda kullanıcılar bilgilendirilir. Yeni kuralları kabul etmeyen üyeler, üyeliğini ve iletilerini bırakarak bir daha gelmemek üzere gidebilir.

  4. Yöneticilerin (özellikle yüksek seviyeye sahip) yaptığı uygulamalar (ileti silme, ileti düzenleme, kural koyma, uzaklaştırma) hiçbir şekilde sorgulanamaz, hesap sorar gibi yeni konular açılamaz.

  5. Her ne olursa olsun, yöneticileri küçümsemek, sataşmak, laf yetiştirmek, küçük düşürmeye çalışmak, kişiliklerine saldırmak ve rencide etmek, özel bilgilerini açıklamak kesinlikle yasaktır.

 9. Bilinmesi gerekenler
  1. Üyelerin eklediği her türlü materyal ve bağlardan sadece üyenin kendisi sorumludur. Sitemiz bu konuda hiç bir mesuliyet kabul etmez.

  2. Üyeler forumları şikayet amaçlı kullanamazlar. Şikayetler yöneticilere, konuyu açıkça anlatan bir şekilde ve varsa kanıtları içererek, uygun bir üslupla iletilmelidir.

  3. Sitenin yücelmesi ve daha iyi yerlere gelmesi üyelerin elindedir ve unutmamak gerekir ki, bu ortamın seviyesini belirleyecek kişiler de yine üyelerimizdir.

 10. Yardım hakkında
  1. Yöneticiler dahil, hiç kimsenin yardım etme zorunluluğu yoktur. Yardım tamamen gönüllü yapılır. Yapılacak olan yardımın büyüklüğü, yardım edecek kişinin yardımseverliğine ve bilgisine kalmış bir şeydir. Hiç bir kullanıcı bir diğer bir kullanıcıyı yardımcı olmamakla suçlayamaz.

  2. Hiçkimse yardım etmek, yardım almak için iletiye e-posta adresini yazamaz.

  3. Yönetici, yetkililer, editörler dahil hiçkimse yardım karşılığı bir ücret talep edemez. Kullanıcılar da yardım karşılığı ücret vaad edemez. Ücretli destek için tek yetkili Canver Software'dir. Canver Software dışında hiçbir ücretli iş önerilemez.

Son güncelleme: 29 Ekim 2008


cron